Американці створили робота-суддю

Фахівці зі Стенфордського центру юридичної інформатики, Чиказького юридичного коледжу в Кенті і юридичного коледжу Південного Техасу створили систему на базі штучного інтелекту, здатну передбачати результат судового процесу краще, ніж професійні юристи.

Автори ідеї розповіли, що аби навчити ШІ розбиратися в юридичних колізіях, в систему завантажили базу даних Верховного суду США, яка ведеться з 1791 року. На основі її даних система вибудувала алгоритм, пророкує рішення судді, ґрунтуючись на 16 параметрах: галузі права, часу, відомостей про конкретного суддю тощо. У розрахунок приймаються і додаткові чинники – наприклад, відбулися усні дебати сторін.

Ґрунтуючись на історичних даних, зібраних у період із 1816 року по 2015 рік і оброблених алгоритмами машинного навчання, дослідники створили статистичну модель, яку система використовує для пошуку закономірностей між характеристиками справи і вердиктом суду.

Нині за допомогою цієї моделі ШІ правильно пророкує результат 70,2% справ з 28 тисяч, а вирішення окремих суддів система передбачила вірно в 71,9% випадків з 240 тисяч. Для порівняння, експерти-юристи вірно передбачають рішення Верховного суду тільки в 66% випадків. Стаття з описом алгоритму опублікована в журналі PLOS ONE.

Досягнення американських вчених поступається роботі їхніх колег з Університетського коледжу Лондона: минулого року вони навчили штучний інтелект передбачати рішення Європейського суду з прав людини з 79% точністю.

Минулого року в компанії IBM на базі суперкомп’ютера Watson створили штучний інтелект, здатний розпізнавати природний мову і відповідати на запитання юридичного характеру. Міжнародна юридична фірма Baker & Hostetler купила права на використання ШІ і довірила йому спілкування зі своїми клієнтами – пошук аналогічних запитів в базі даних, аналіз відповідних правових норм і підбір рекомендацій.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ