Українці змінили своє ставлення до бійців ОУН-УПА через агресію Росії та внаслідок викладання історії в школах незалежної України

Напередодні 75-ї річниці створення Української повстанської армії 14 жовтня соціологічні компанії представили дослідження, дані яких свідчать про позитивну оцінку громадянами України діяльності УПА. Зокрема, наші співвітчизники тепер називають «бандерівців» борцями за незалежність України. Про це пише Zik.

Соціологи «Рейтингу» запитали українців, чи вважають вони вояків ОУН-УПА борцями за незалежність України. 49% респондентів відповіли ствердно, а 29% – негативно. Ще 23% – не визначились з відповіддю.

Варто зазначити, що у 2010 році противників визнання УПА було 61%, а прихильників – 20%. Перелом у настроях соціологи зафіксували в 2015 році.

Зараз позитивне ставлення до УПА повністю переважає на заході України – 80% проти 6%. У центрі теж велика перевага прихильників – 51% на 23%. А от на півдні прибічників менше, ніж противників – 30% на 46%. На сході ж противників суттєво більше – 19% проти 53%.

Дослідження «Рейтингу» свідчить, що чим молодші люди, тим вони прихильніше ставляться до УПА. У віковій групі 18-35 років УПА підтримують 52%, а противників – 25%. А от у віковій групі «старші 51 року» прихильників УПА 42%, а противників – 32%.

Схожі цифри 13 жовтня оприлюднила компанія КМІС. Там респондентам поставили таке саме запитання про визнання вояків ОУН-УПА борцями за незалежність. В опитуванні КМІС загалом по Україні 43% опитаних відповіли ствердно, а 29,2% – негативно. Ці дані – без врахування тих, хто відмовився відповідати. Дані у регіонах також майже збігаються з цифрами «Рейтингу». Захід – 71,4% на 8,2%, центр – 41,1% на 23,9%, південь – 30,7% на 46,1%, а схід – 14,2% на 53,7%.

Систематичний моніторинг ставлення до УПА у 2000-х роках проводив державний Інститут соціальної й політичної психології. Тоді в українців питали, чи підтримують вони визнання УПА воюючою стороною та їхнє прирівнювання до ветеранів Другої світової. За даними ІСПП, у 2000 році позитивно до такого кроку ставились 20,5%, а негативно – 43,4%. У 2002 році прихильників було 28,4%, а противників – 40,4%. Після приходу до влади у 2005 році Віктора Ющенка, який чітко підтримував УПА, прихильників стало 33,5%, а противників – 43,7%. А вже 2006 року цифри майже зрівнялись – 35,9% проти 41,1%. Але кількість прихильників так і не переважила.

Експерти називають кілька ключових причин, чому українці так різко змінили негативне ставлення до УПА на позитивне. На перше місце вони ставлять конфлікт на сході України, який більшість українців вважають агресією Росії. Частина українців просто проводить аналогію між бійцями УПА та добровольцями в АТО, які пішли воювати на Донбас у 2014 році.

«Звичайно, радикальну зміну ставлення спричинила війна. Інакше процес йшов би довго і поступово», – заявила соціолог Ірина Бекешкіна.

Проте, однією з важливих стратегічних причин зміни ставлення вона назвала викладання історії в школах незалежної України.

«Молодші покоління у школах незалежної України вивчають інший погляд на історію, ніж їхні батьки, не кажучи вже про дідів», – вказує Бекешкіна.

Якщо у часи СРСР була однозначна та різко негативна оцінка УПА, то з 90-х у підручниках уже були більш нейтральний та позитивний погляд.

Схоже пояснення має і доктор історичних наук, професор «Києво-Могилянської академії» Олексій Гарань: «Один із важливих чинників – люди стали більше знати про УПА. Я вчився в радянській школі та радянському інституті, мені розповідали, що УПА – це буржуазні націоналісти та посібники фашистів».

Але з 90-х років люди почали дізнаватись більше і розуміти, що явище повстанської армії досить складне і неоднозначне, вважає історик.

Як відомо, після Революції гідності українська влада та медіа висвітлюють діяльність УПА переважним чином у позитивному ключі, а на честь її бійців та керівників почали називати вулиці по всій країні.

У 2014 році президент Петро Порошенко визначив нове державне свято – День захисника України. Він припадає саме на день створення УПА – 14 жовтня, а також святкування Покрови – свята українського козацтва.

Офіційне визнання ОУН-УПА відбулось у квітні 2015 року, коли парламент визнав Організацію українських націоналістів та Українську повстанську армію борцями за незалежність.