Підрозділ «Карпати» створювали для диверсій у тилу української армії, але через слабку підготовку від цієї ідеї відмовилися. Потім українців переправили до Сирії

У ніч з 7 на 8 лютого під вогнем винищувачів США, ударних безпілотників, бойових вертольотів Apache і стратегічних бомбардувальників B-52 у сирійській провінції Дейр-ез-Зор загинули близько сотні проасадівських бойовиків. За кілька днів після атаки родичі вбитих росіян почали відкрито просити повернути тіла додому. Згодом з’явилась інформація про загибель харків’янина Володимира Вінограденка. Журналісти з’ясували, що він був не єдиним українцем, який поїхав до Сирії найманцем – у складі так званої приватної військової компанії Вагнера є цілий підрозділ «Карпати». Про це йдеться в розслідуванні проекту Радіо Свобода – Донбас. Реалії.

У Службі безпеки України журналістам повідомили, що силовикам вдалося отримати персональні дані майже двох тисяч найманців «ПВК Вагнера», при цьому кількість ідентифікованих українців з нелегальної приватної військової компанії – майже 40 осіб.

«У Службі безпеки України є інформація, що під час формування контингенту так званої ПВК Вагнера для спрямування до Сирії окрему групу осіб складали саме вихідці з України, які умовно отримали позначення як група «Карпати», – розповів керівник апарату голови СБУ Ігор Гуськов.

Про подробиці завдань цієї групи повідомив бойовик ОРДО Михайло Полинков.

«Це атакувальне ядро. Людей, які мають досвід бойових дій на Донбасі, посилають в найбільшу «дупу», – розповів він в інтерв’ю сепаратистським медіа.

Аналізуючи публікації російського видання «Фонтанка», яке вже кілька років відстежує діяльність «групи Вагнера», «Донбас.Реалії» з’ясували, що спочатку підрозділ «Карпати» створювали для диверсій в тилу української армії, але через слабку підготовку складу від цієї ідеї відмовилися. Відтак українців переправили до Сирії.

В СБУ виданню повідомили, що в них є перевірені дані про загибель трьох громадян України в Сирії в період з березня по квітень 2016 року:

– Едуард Приходько, позивний «Боцман». На момент загибелі йому було 48 років. Зареєстрований у Горлівці. Він воював на боці бойовиків ОРДЛО. Загинув в районі сирійського міста Пальміра 8 березня 2016 року;

– Олександр Конашенков. Позивний «Конан», 27 років. Родом з Новогродівки, Донецька область. Також воював на Донбасі в лавах бойовиків. Загинув 12 березня 2016-го в районі Пальміри;

– Олександр Кияшко, позивний «Кеша», 23 роки, Донецьк, Україна. Також воював на Донбасі у складі угруповань ОРДЛО. Загинув біля сирійського міста Латакія 8 квітня 2016 року.

«Ми фіксуємо дуже багато осіб, які брали участь на боці незаконних збройних формувань. І вихідці є не лише з тимчасово окупованої частини (Донбасу, – ред.). Наприклад, є вихідці з Маріуполя», – зауважує Гуськов.

За інформацією видання, журналісти, які давно досліджують діяльність ПВК, стверджують: служать там українці не тільки з підконтрольних бойовикам територій Донбасу.

«Зустрівшись з пацанами, які звільняли Пальміру, я почув таку подробицю, що під час звільнення Пальміри загинуло 11 українців. Знову уточнювальне запитання: це громадяни України з території, контрольованої так званими «ЛНР» і «ДНР»? Ні, це з глибинної частини України. Люди, які мали в Україні якісь проблеми з законом, зникли в Росії і знайшли притулок у так званій «ПВК Вагнера», – розповів журналіст видання «Новая газета» Ірек Муртазін.

Також у матеріалі йдеться про фінансові мотиви українців, які вступають до лав «Вагнера». Про це розповів отаман казацького товариства «Ховріно» Євген Шабаєв. Він постійно спілкується з членами «ПВК Вагнера» і вже побував в одному з госпіталів, де зараз лікують поранених у Сирії найманців.

​«Для людей, які проживають в Донецьку і Луганську, 150–200 тисяч рублів – це шалені гроші при середній зарплаті 5 тисяч. За місяць такі гроші не заробиш, тому люди погоджуються. Самі структури за кожного завербованого отримують до 200 умовних одиниць. Тому це хороший бізнес, за фактом – торгівля людьми», – каже він.

Журнаолісти російського видання Republic дізнались, у скільки оцінюють життя найманців «ПВК Вагнера»:

  • у разі загибелі сім’я вбитого отримує 5 мільйонів рублів (2 250 тисяч гривень);
  • за поранення, залежно від тяжкості, виплачують від 500 тисяч до мільйона рублів (225–450 тисяч гривень);
  • місячна платня рядового – 240 тисяч рублів (110 тисяч гривень).

Але, як стверджує отаман Шабаєв, жителі Донбасу отримують менше – в середньому 100–150 тисяч рублів (46–69 тисяч гривень). Через це останнім часом число охочих воювати в Сирії значно скоротилося. А в «ПВК Вагнера» почали вербувати тих жителів Донбасу, які зараз сидять у тюрмі.