27 червня у Києві підірвали автомобіль, в якому перебував співробітник Головного управління розвідки Міноборони Максим Шаповал

Росія продовжує війну проти України вже на вулицях її столиці. І це є загрозою для цілого світу. Однак Захід поки що не реагує. Про це пише авторитетне видання The Washington Post.

Максим Шаповал, провідний український офіцер військової розвідки, який впродовж останніх трьох років проводив спеціальні операції на Донбасі, загинув внаслідок вибуху бомби в автівці в центрі Києва. На думку експертів, це частина серії атак, що здійснюються під керівництвом російської розвідки проти українських військових, співробітників служби безпеки та розвідки. Кампанія, схоже, спрямована на послаблення контррозвідувальних можливостей України, а також залякування солдатів та волонтерів.

«Україна захищає кордони Європи. Їй доводиться у цьому спиратися на патріотизм, підтримку волонтерів, а також постійно боротися проти нестабільного політичного становища у столиці», – зазначає Моллі Маккеу, яка свого часу була консультантом та радником у президента Грузії Міхеїла Саакашвілі і колишнього прем’єр-міністра Молдови Влада Філата.

До того, як екс-президент Віктор Янукович втік з Києва після Євромайдану, він багато років послаблював українську оборону та безпеку. Вакуум, що залишився після революції, був заповнений такими українцями, як Шаповал, який зрозумів, що робитиме Москва. Він зробив величезний внесок у можливості безпеки своєї країни. Він розвивав людський інтелект, здійснював захист окупованих територій з плануванням запобігання спробам державних переворотів; захищав Україну від багатьох загроз, з якими стикається країна через агресію сусіда. Шаповал також зосередив увагу на проблемах, пов’язаних з новим підходом Росії до гібридної війни, включаючи елементи інформаційної, економічної, політичної та культурної сили. Він працював над тим, щоби як захистити українське суспільство та демократію від таких нападів. Це вимагало гнучкого, швидкого, креативного мислення та здатності будувати і керувати інструментами в сфері безпеки. Результати неодноразово свідчать про те, що Україна перебуває на першому місці у переосмисленні відповіді на сучасні нелегальні війни.

Шаповал зробив те, що потрібно було зробити. Значна частина його роботи все ще засекречена. Але його втрату відчує командна, яка вже несе великий тягар. Їхня робота недозабезпечена, але не повинна бути недооцінена. Впродовж трьох років Україна веде війну проти російських сил і досі не програла, наголошує авторка статті.

Москва успішно добилася того, щоби дебати велися лише про те, чи ефективні Мінські угоди, а також чи скасовувати санкції. Нічого з цього не стосується захисту України чи покарання Росії за агресію. Мало хто говорить про посилення оборонної здатності України, її наступальних і розвідувальних можливостей.

Українська система є новою і сильно залежить від окремих осіб. Росіяни точно розуміють, як деморалізувати це. А саме – вбивати ці кадри просто на вулицях столиці.

Видання зазначає, що невдовзі після вбивства Шаповала, Україна стала жертвою масштабної кібератаки. Все це вказує на те, що країні потрібні більш серйозні можливості протистояти гібридним методам. Потрібне оновлення контррозвідки і очищення її від московського втручання, а також необхідні не лише методи виявлення, а й протистояння російській інформаційній війні.

«Нам всім потрібно інвестувати в цю сферу, тому що якщо Україна – випробувальний полігон, то кінцева ціль – це всі ми», – резюмує експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ