В українському Держстаті не коментують, чому в статистиці не відображені поставки вугілля з Білорусі

Україна може отримувати вугілля з окупованих районів Донецької та Луганської областей через територію Білорусі. Про це йдеться у розслідуванні Радіо Свобода.

За офіційною статистикою Белстату, за минулий рік експорт кам’яного вугілля до України виріс у 980 разів, антрациту – в 340 разів. І це при тому, що в Білорусі немає своїх родовищ, крім бурого вугілля.

Білоруський експорт кам’яного вугілля до України склав 588,5 тис. тонн (0,6 тис. тонн в 2017 році), антрациту – 102,2 тис. тонн (0,3 тис. тонн у 2017 році).

Також повідомляється, що суттєво зріс експорт до країн Євросоюзу. У Міністерстві антимонопольного регулювання і торгівлі Білорусі зазначили, що влада не займається поставками вугілля. Так само відповіли і в Міністерстві енергетики.

Видання припускає, що територією Білорусі до України та Європи може надходити вугілля із самопроголошених «ДНР/ЛНР». Зокрема, представники «ЛНР» заявляли у 2017 році, що ведуть переговори з Білоруссю про поставки вугілля. Втім, тодішній віце-прем’єр Білорусі Володимир Семашко спростував цю інформацію.

Водночас, представник однієї з компаній енергетичного сектора Білорусі сказав, що поставками вугілля займаються комерційні структури. За його словами, до України везуть вугілля переважно українські компанії, а до Європи – російські. Ці компанії мають статус резидентів Білорусі, але білоруського капіталу у них немає. За його словами, ймовірно, вугілля з Донбасу і потрапляє до Польщі.

«Але якщо хтось возить, то за документами вугілля російське. А яке воно де-факто – донецьке чи російське – я не знаю», – сказав співрозмовник видання.

За даними Держслужби статистики України, у 2018 році купували вугілля в країнах ЄС, Африки та американського континенту, а також в Казахстані, Молдові та Росії. Найбільший обсяг як кам’яного, так і антрацитового вугілля минулого року ввозився саме з РФ.

Як повідомляє «Радіо Свобода», в українському Держстаті не надали коментарів, чому в статистиці не відображені поставки вугілля з Білорусі.

У свою чергу, найбільший споживач вугілля ДТЕК заявив, що не робив поставок вугілля з Білорусі. У той же час у державній компанії «Центренерго» не надали коментарів.