У 2017 році Марині В’язовській присудили «Премію Салема» за відкриття світового рівня

Математик Марина В’язовська разом із командою розв’язала математичне рівняння, яке вирішує, як розміщується у 8- та 24-вимірних просторах нескінченна кількість точок, які відштовхуються одна від одної. Це називають «проривом на рівні видатних математичних відкриттів дев’ятнадцятого століття». Про це пишуть Тексти.org.ua.

Раніше В’язовська довела, як найщільніше розмістити точки у вимірах 8 та 24 – тепер її робота стала більш універсальною.

У фізичному світі це може бути, наприклад, «нескінченний» набір електронів, які відштовхуються один від іншого з метою встановити конфігурацію якнайменшої густини. Або точки, що представляють центри довгих закручених полімерів у розчині, які намагаються не склеїтися докупи.

Таких проблем безліч – і досі було неочевидно, що у всіх них те саме математичне розв’язання. У більшості вимірів, вважають математики, це не так. Але виміри 8 та 24 виявилися симетрично конфігурованими. Мовою математики, вони мають «універсально оптимальні» конфігурації.

Нагадаємо, у 2017 році Марині В’язовській присудили «Премію Салема» за відкриття світового рівня. Вона розв’язала задачу, над якою працювали науковці декілька століть. Зокрема, українка знайшла вирішення пакування куль в евклідовому просторі. Це найщільніше пакування куль у восьми- та 24-вимірних просторах з використанням методів модульних форм. Раніше задачу пакування куль було розв’язано лише для просторів із трьома та менше вимірами.

Довідка: Математичну «Премію Салема» щороку присуджують молодому математику за видатні результати досліджень в сфері наукових інтересів французького математика Рафаеля Салема, насамперед у теорії рядів Фур’є. Ця премія є надзвичайно престижною, вона є аналогом Нобелівської, але для математиків.