Тарас Загородній, політичний експерт

Конфісковані кошти Віктора Януковича повинні піти на соціальні потреби. Про це заявив очільник уряду Володимир Гройсман. На його переконання, пріоритетом використання цих коштів має бути посилення боєздатності української армії. Про те, яку насправді ці кошти мають для країни – розповів керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній в ефірі Голосу Столиці.

«Я слухав наших урядовців, мені навіяло з відомого фільму «Ну ти й розігналась на 25 рублів!». Стільки вже наполеонівських планів. По-друге, мене здивувало, чому раніше не забрали кошти, оскільки до цього нам десь два роки торочили про те, що потрібен якийсь механізм спеціальної конфіскації, щоб забрати так звані кошти Януковича. Виявляється, що можна було це зробити простіше», – підкреслив політолог.

Щодо реальних грошей, зауважив він, це слід з’ясувати – що мається на увазі під грошима Януковича?

«Це все ж таки в гривнях знаходилась маса, в ліквідній валюті, чи це в доларах було. Тоді зараз треба йти на міжбанк і конвертувати долари в гривню. Чи це були якісь боргові зобов’язання, чи це були цінні папери, поки що невідомо. І говорити про те, що це одразу ж піде до бюджету, це одразу ж запрацює, поки що даремно», – переконаний Загородній.

За його словами, на відміну від траншу МВФ, це, звичайно, більш корисні гроші, оскільки вони одразу ж ідуть в живу економіку, ідуть на додаткові закупівлі на тендери для армії, соціальних виплат, які напряму працюють на скорочення дефіциту бюджету.

«На відміну від траншів МВФ, які йдуть, фактично в золотовалютні резерви і залишаються там недоторканними. Тому що НБУ, фактично, не має права використовувати ці золотовалютні резерви на підтримку курсу. Тобто це ми беремо в борг, але грошима не можемо користуватися», – пояснив фахівець.

Щодо армійських потреб, додав він, якщо будуть використовуватися кошти на соціальні виплати, люди зможуть використати це безпосередньо на створення внутрішнього попиту.

«Тобто піти в магазин і купити відповідно товари українського або імпортного виробництва. Що стосується військових витрат, ми повинні розуміти, що військові витрати – це завжди не продуктивні витрати, бо військова техніка не може використана бути, наприклад, в господарстві. Вона може бути використана для того, щоб піти на експорт або просто застосовуватися в бойових діях. В іншому випадку ці витрати ніяк не будуть впливати на економіку. Вони суто номінальні та створять інфляційний тиск», – підсумував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ