Amnesty International звинувачує «Укрінмаш» у незаконному постачанні зброї до Південного Судану

Правозахисна організація Amnesty International звинувачує вітчизняну державну зовнішньоторговельну фірму «Укрінмаш» у незаконному постачанні зброї до Південного Судану. Про це йдеться у повідомленні організації на сторінці у Facebook.

В Amnesty International стверджують, що існують докази причетності України до незаконного постачання зброї до Південного Судану, де «її використовують для вбивств тисяч мирних жителів».

«У 2014 році «Укрінмаш» підписав контракт з ОАЕ на поставку тисяч кулеметів, мінометів, РПГ і мільйонів боєприпасів до Південного Судану. Участь української державної компанії у постачанні зброї до Південного Судану суперечить Договору про торгівлю зброєю, підписанткою якого є Україна», – заявляють правозахисники.

В Amnesty International вказують, що поки Рада Безпеки ООН не запровадила повне та всеосяжне ембарґо на торгівлю зброєю з Південним Суданом, Україна «має дотримуватися декларованої нею політики із забезпечення регіональної та міжнародної безпеки та стабільності».

Представник «Укрінмашу» спростував заяви Amnesty International.

«Укрінмаш» ніколи не постачав згадану у контракті зброю в Південний Судан. Контракт був підписаний і не виконаний, і не відбувся, і не відбудеться… договір був нікчемним, і не відбувся. Не було отримано експортної ліцензії», – сказав він у коментарі Українській правді.

За його словами, опубліковані AI документи не є такими, що підтверджують поставку.

«Ці документи завжди передують домовленостям чи запитам», – сказав співрозмовник. Також він уточнив, що правозахисна організація зверталася влітку до фірми із запитом і отримала усі відповіді щодо цих контрактів.

На запитання, чи можливо, що «Укрінмаш» продав зброю іншому підприємству, яке потім могло б перепродати її в Судан, він відповів: «Це технічно неможливо згідно з міжнародним законодавством. Бо для того, щоби відбулася якась транзакція поставки, має бути сертифікат кінцевого споживача. Amnesty наводить цей сертифікат кінцевого споживача, і там написано Судан. Але цей контракт виконаний не був і не виконувався».

Нагадаємо, нещодавно Україну звинувачували у постачанні ракетних двигунів до КНДР. Видання «The New York Times» опублікувало статтю авторства Майкла Еллемана з Міжнародного інституту стратегічних досліджень, в якій йдеться про те, що успіх запусків ракет Північною Кореєю став можливим завдяки закупівлям на чорному ринку двигунів – імовірно, з українського заводу.

Держпідприємство «Південний машинобудівний завод» спростувало інформацію видання про нібито наявність у Північній Кореї українських ракетних комплектуючих.

Секретар РНБО Олександр Турчинов також підтвердив, що Україна не постачала ракетні двигуни Північній Кореї.

Пізніше американське видання опублікувало лист очільника українського МЗС Павла Клімкіна, в якому йдеться про те, що України не сприяла розвиткові ракетної програми Північної Кореї. 

22 серпня Президент України Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ ініціювати розгляд питання про непричетність України до ракетної програми КНДР на закритому засіданні Ради безпеки ООН.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ