Експерти радять Україні зосередитися на співпраці з ЄС і НАТО

В умовах наростання кризових явищ у системі міжнародної безпеки Україні вкрай необхідно зберегти свободу вибору союзників і зобов’язань. Країні слід перейти від постійно мінливого зовнішнього вектора до чіткої фіксації євроатлантичного курсу. Про це у статті для DT.UA пишуть експерти Інституту суспільно-економічних досліджень Микола Капітоненко, Юлія Курнишова і Олена Снігир.

За словами фахівців, ця фіксація може бути закріплена через більш повне і функціональне співробітництво з Європейським Союзом на принципах поступового зближення. Колись така ідеологія лежала в основі самого процесу євроінтеграції.

Як стверджують автори, потрібно усвідомлювати, що інтеграція і співпраця мають майбутнє тільки тоді, коли вони є взаємовигідними. Уже на сьогоднішній день формат українських відносин з ЄС пропонує широкі можливості, якими Київ часто не користується, бо ставить собі нереалістичні цілі.

Зазначається, що виважена, прагматична і взаємовигідна європейська політика буде більш корисною, буде викликати більше довіри і, врешті-решт, швидше призведе Україну до Європи, ніж гасла про євроінтеграцію, яким не вистачає конкретного змісту. Крізь призму безпеки і збереження державності доцільно розглядати і українське партнерство з НАТО.

Експерти запевняють, що членство в Альянсі було б ідеальним інструментом, однак сьогодні його досягти важче, ніж це було можливо десять років тому. Ситуація погіршилася, активи України зменшилися, ризики для НАТО зросли, і цього не можна не брати до уваги. Ігнорування реалій зменшить довіру до України і буде свідчити про обмеженої здатності розуміти потреби та інтереси партнерів, навіть стратегічних.

На думку фахівців, у цих умовах відповідальної тактикою було б таке партнерство з НАТО, яке враховувало б спільність бачення і цілей, адекватно оцінював відмінності у сприйнятті ризиків і загроз, передусім з боку Росії.

«Україні потрібний блок НАТО як стратегічний орієнтир, як потрібні і кілька років змістовного співробітництва, що продемонструє реальну цінність сторін одна для одної», – заявили автори.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ