Ольгу Броварець (праворуч) вітають із присудженням премії Scopus Awards Ukraine

Наймолодша в Україні доктор наук, старший науковий співробітник в Інституті молекулярної біології та генетики в Києві Ольга Броварець має високі шанси на отримання Нобелівської премії. Про це ідеться у сюжеті ТСН.

Найсильніші європейські країни запрошують Броварець до себе на будь-яких умовах, але вони залишається вдома.

Українці вдалося зробити вражаюче відкриття, що дає надію на цілковите одужання від раку та багатьох інших хвороб, до яких призводять мутації.

«Від моменту відкриття ДНК ще 1953 року Вотсоном-Криком стало зрозуміло, як можна пояснити появи точкових мутацій. Вони пояснювалися вбудовою неправильних пар. Але яким чином вони утворюються, яка їхня природа, залишалося незрозуміло», − пояснила доктор наук.

Як відомо, організм кожної людини має 23 пари хромосом, у кожній хромосомі – молекула ДНК, що несе всю генетичну інформацію і нагадує скручену спіраль. Якщо цю спіраль розкрутити – видно, що всі пари основ мають чітку геометричну будову.

Пари із мутацією виглядають інакше – вчені називають їх «горбатими». Раніше для науки залишалося загадкою, як саме їм вдається обманути ДНК, вбудуватися у спіраль і спричинити зміни і хвороби в організмі.

Броварень вирахувала закономірність, за якою це відбувається: усі ці мутації весь час тривають у ДНК, за рахунок чого люди змінюються на краще, розвиваються, пристосовуються до більш складних умов життя. Але водночас мутації викликають і рак, і безліч інших хвороб.

«Молекула ДНК – це молекула, яка несе інформацію про життя. І якщо ми будемо розуміти, як саме буде модифікуватися ця молекула, як відбувається мутагенез, то ми зможемо захищати себе від хвороб», – розповів директор Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Ільченко.

Отож, ідеться дійсно про сенсаційне наукове відкриття на світовому рівні. Усі обчислення науковець здійснювала на потужному комп’ютерному сервері в себе в інституті, придбаному за грантові кошти. Провести експеримент зі справжнім ДНК в Україні немає технічної змоги, утім у США вже підтвердили всі розрахунки Ольги реальними результатами з лабораторій.