Клюєви побудували низку сонячних електростанцій на півдні України за рахунок кредитів державних банків

Брати Сергій та Андрій Клюєви заборгували українським державним банкам великі суми грошей, причому фінустанови не можуть їх стягнути, адже позики не мали серйозного забезпечення. Саме ці борги серед іншого стали причиною збитків та докапіталізації з бюджету «Ощадбанку» та «Укрексімбанку», пише DW.

В Австрії завершується процедура банкрутства компаній, пов’язаних з братами Клюєвими, які переховуються від українського правосуддя у Росії. Материнські компанії бізнес-структур Клюєвих зареєстровані у Відні, тож їхні кредитори, найбільшими з яких є українські державні банки, сподівалися отримати хоча б частину австрійських активів братів.

Як відомо, Клюєви побудували низку сонячних електростанцій на півдні України за рахунок кредитів державних банків.

Компанія Activ Solar GmbH Клюєвих, пізніше оформлена на зятя Андрія Клюєва Каве Ертефая, отримала в «Укрексімбанку» шість кредитів на загальну суму 8,59 мільярда гривень (109 мільйонів євро; 224 мільйони доларів і 528 мільйони гривень). Поручителем за цими позиками виступила компанія «Актив-Страхування», яка через компанію «Укрпідшипник» та австрійську SLAV Handel також належить Клюєвим.

Гроші не повернули, тож банк звернувся до суду. В березні минулого року «Укрексімбанк» виграв суд у компанії «Актив-Страхування», яка має негайно повернути йому всю суму. Проте досі цього так і не зробили. Зараз банк намагається у рахунок погашення заборгованості відсудити у «Заводу напівпровідників» нерухомість, але поки що остаточних рішень немає.

Як повідомили у Creditreform, українські позикодавці, попри претензії до SLAV Handel, взагалі не брали участі у процедурі конкурсного стягнення боргів з цієї компанії.

Найбільший кредитор – китайський державний концерн CNBM International Corporation – за борги SLAV Handel у майже 100 мільйонів євро ще 2014 року отримав у власність за домовленістю з Клюєвими активи Activ Solar – всі сонячні електростанції компанії на материковій Україні.

Загальна сума вимог до Activ Solar – 690 мільйонів євро, левова частка з яких припадає на український «Укрексімбанк».

До 2013 року компанії соратників Януковича для будівництва 16 сонячних електростанцій в Криму кредитував державний «Ощадбанк». Непогашений борг за цими позиками становить більше 19 мільярдів гривень.

«Було ухвалено низку судових рішень на користь банку. На жаль, всі заходи щодо примусового стягнення заборгованості з групи компаній «Солар» в Україні на сьогоднішній день не дали жодних результатів», – повідомили в «Ощадбанку».

Конфіскувати сонячні електростанції банк після анексії Криму не може. Суд щодо вимоги повернути майже мільярд доларів розпочався в березні у Парижі. Як зазначають в «Ощадбанку», всі збитки, пов’язані з виплатою кредитів групою компаній «Солар», включені до суми компенсації, заявленої в позові проти Російської Федерації.

Нагадаємо, «Ощадбанк» у 2014 році отримав рекордний збиток – 8,5 мільярда гривень. За словами голови правління фінустанови Андрія Пишного, саме втрата контролю над цим активом стала причиною збитку. Щоби банк не мав проблем з нормативом адекватності капіталу, уряд надав йому 11,6 мільярда гривень з державного бюджету. Аналогічна ситуація і з «Укрексімбанком». У тому числі, і через борги Клювих, цей він у 2016 -му році отримав 9,3 мільярда докапіталізації з бюджету.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ