Через марш у росЗМІ розповідають про «путч», «третій Майдан», «хаос і агонію української держави»

Російські ЗМІ несподівано забили на сполох через марш об’єднаних націоналістів – «Свободи», «Національного корпусу» та «Правого сектора». Згідно з трактуванням путінських пропагандистів, «напіввійськові організації збираються на марш, щоби повалити президента Порошенка і розпустити парламент, а це путч, третій Майдан, хаос і агонія української держави», пише Главком.

Свої прогнози росіяни вибудовують на думках українських політологів. Зокрема, Вадим Карасьов проведення маршу під час меморіальних заходів на Майдані назвав спробою радикалізації та дестабілізації і без того напруженої ситуації в країні. Він вважає подібні акції діяльністю, спрямованою проти інтересів країни.

«Радикальні гасла і дії націоналістів тільки підвищуватимуть градус суспільного невдоволення, працюватимуть проти становлення правового порядку в державі, блокуватимуть пошук компромісу в рамках Мінських домовленостей», – написав Карасьов на своїй сторінці у Facebook.

Колеги Карасьова, який останнім часом захопився відвідуванням політичних ток-шоу на московських каналах, в оцінках наслідків майбутнього маршу більш стримані. На їхню думку, заяви українського політолога, підхоплені російськими ЗМІ, це елемент інформаційної технології. І вже якщо російські ЗМІ почали малювати майже апокаліптичні сценарії, отже, союз «Свободи» з «Правим сектором» і «Національним корпусом» там оцінюють як ефективний і здатний показати результат в Україні.

«Російські пропагандисти працюють за стереотипами: наприклад, українські праві радикали будь-якої миті можуть повалити владу, – пояснює керівник центру «Третій сектор», політтехнолог Андрій Золотарьов. – Але влада сама радикалізує ситуацію. Якщо немає коаліції, слід відверто сказати: перезавантажуємо Раду. З такими рейтингами недовіри треба йти на перевибори, можливо, і на дострокові президентські. Натомість влада консервує ситуацію і створює враження, що політичним шляхом взаємодіяти із нею неможливо».

Путінський режим боїться, що на зміну нинішнім керівникам України, з яким можна домовлятися, до влади прийдуть набагато радикальніші сили, що створить Путіну набагато більше проблем, тому акції націоналістів і подають як загрозу державності, вважає політичний оглядач Сергій Руденко.

«Якщо люди незадоволені і виходять на вулицю, то влада повинна реагувати, а політологи – безпристрасно коментувати. Однак риторика Карасьова дуже схожа на риторику, яка лунала на початку Євромайдану, – зазначає Сергій Руденко. – Тоді теж казали, що на мітинги виходять люди, які намагаються розхитати ситуацію в державі. Так і тоді, влада побоюється широких виступів».

Сам факт об’єднання націоналістів у російських ЗМІ використовується для формування образу зовнішнього ворога, пояснює експерт.

«Російські ЗМІ спотворюють інформацію. Їм вигідно говорити, що в Україні є широкий націоналістичний, «фашистський» рух. І що більше людей вийде на Майдан, аби вшанувати пам’ять загиблих – усіх нас російські ЗМІ запишуть у націоналісти. Так сформують образ зовнішнього ворога, таких собі «фашистських молодчиків», – вважає Руденко.

На думку політичного експерта Олесі Яхно, активізація теми «націоналістичної загрози» в російських ЗМІ пов’язана з політичними втратами Кремля на міжнародній арені, зокрема, в питаннях виконання Мінських домовленостей.

«Ухвалення резолюцій міжнародними організаціями або рішень щодо санкцій у російських ЗМІ завжди супроводжується темою «нацистів», «фашистів-бандерівців», –

каже Яхно. – І коли образ «бандерівця» тьмяніє, його починають підживлювати різними факельними ходами або фактами вандалізму».

Істерика в російських ЗМІ збіглася із «полюванням на дестабілізаторів», що його розгорнули політологи та експерти, яких зазвичай пов’язують із Банковою. На ініціаторів протестних акцій – націоналістські політичні сили – намагаються навісити клеймо популістів, котрі підігрують настроям натовпу. Розкручується теза, мовляв, у Дні пам’яті про героїв Небесної сотні влаштовувати марші або мітинги – блюзнірство. Хоча загиблі на Майдані якраз і відстоювали права народу вийти на протест проти корумпованої влади, що втратила довіру виборців. Риторика тих, хто критикує ініціаторів масових акцій, дуже схожа з тим, що казали представники режиму Януковича на початку 2014 року. Ті самі заклики «не розхитувати човен». Потрібно визнати, що Банкова останніми роками нехай у менших масштабах, але створила свою систему «інформаційної роботи з населенням». Сьогодні вона працює проти реальних опонентів влади, серед яких націоналісти.

Як відомо, 22 лютого, у третю річницю втечі Януковича з Києва, три провідні націоналістичні сили України – «Свобода», «Правий сектор» та «Національний корпус» – анонсували у столиці спільний «Марш національної гідності» з Майдану Незалежності до Верховної Ради. Під час заходу учасники планували оголосити владі ультиматум із чіткими вимогами.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ