Фактично жоден із запропонованих компромісів не був підтриманий більшістю населення України / Фото Дмитра Муравського

Встановлення миру на Донбасі силовим шляхом підтримують лише 18% українців. Водночас і на мир  «за будь-яку ціну»  згодна така сама кількість опитаних. Майже половина громадян – 49% – вважає, що «заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі». Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

Як з’ясували експерти, готовність до компромісів знижується зі зростанням віддаленості від військових дій. Так, готовність йти на будь-які компроміси задля миру висловили 30,5% жителів Півдня, 23% – Сходу, 25,5% –  Донбасу,  тоді як на Заході України таких лише  8%.

Соціологи наголошують, що фактично  жоднен із цих компромісів для досягнення миру на Донбасі не був підтриманий більшістю населення України.  Найбільш неприйнятними виявилися  пропозиції  проведення місцевих виборів на умовах, що їх вимагають бойовики на Донбасі (63% вважають такий компроміс неприйнятним і тільки 12% – прийнятним) та  повна амністія  всіх учасників бойових дій проти українських військ (58%  вважають це неприйнятним і 16% згодні на такий компроміс).

Згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією не знаходить  суспільної підтримки: 49% – проти, 20% – за. Переважно неприйнятними видаються і такі варіанти домовленостей, як  формування місцевої поліції, судів та прокуратури в ОРДЛО винятково з місцевих представників (55% та 17%), внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови (56% та 24%), надання і закріплення у Конституції «особливого статусу» окремих територій Донецької та Луганської областей (49% та 28%), а також ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України (41% називають неприйнятним компромісом, але  33% були б із цим згодні).

В регіональному розрізі надання  окупованим територіям «особливого статусу» з закріпленням його в Конституції видається найбільш неприйнятним для жителів Центру (59%) та Заходу (55%), на Донбасі  розрив між тими, хто згодився б на такий компроміс, і тими, для кого він неприпустимий,  мінімальний: 39% та 41%, відповідно, а от для жителів Сходу ця пропозиція є цілком прийнятною (44% – за, 32% – проти).

Ухвалення  закону про нейтральний чи позаблоковий статус України як компроміс неприйнятний для Західного (56%) і Центрального (51%) регіонів, а от на підконтрольній частини Донбасу,  на Півдні  та Сході  переважає  думка про те, що на такий компроміс погодитися можна. На Півдні «за» 52% і «проти» – 16% , на Сході – 54% та 24%, на Донбасі – 43% і 35%, відповідно.

Вносити зміни до Конституції України задля надання російській мові статусу другої державної  вважають неприйнятним 68% жителів Заходу, 57%  – Центру, 48% – Донбасу. А от на Півдні та Сході  переважна більшість  вважає такий компроміс доцільним: на Півдні 54% – за і 20%  проти,  на Сході 44% – за і 29% – проти.

На повну амністію для всіх учасників  бойових дій проти українських військ  не згодні у жодному регіоні України, щоправда,  кількість прихильників такого компромісу варіюється  від  6% – на Заході до 28% – на Донбасі й 29% – на Півдні.

Не знаходить суспільної підтримки у жодному з регіонів й ідея  виборів на окупованій території на умовах, що висуваються  самопроголошеними формуваннями. Так само майже в усіх регіонах більшість громадян не згодна на  формування місцевої поліції, судів і прокуратури у самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» винятково з місцевих представників.

Неоднозначне ставлення у регіонах до пропозиції надати право тимчасово непідконтрольним територіям Донбасу на особливі політичні та економічні відносини з Росією.  Категорично  проти цього у Західному та Центральному регіонах, переважно проти – на Сході. А от у решті регіонів ситуація неоднозначна.

Загальнонаціональне дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 15 по 19 грудня 2017 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.