Щедрий вечір
До багатого столу у Щедрий вечір вдруге протягом зимових свят вариться кутя

Українці 13 січня традиційно святкують Щедрий вечір (Щедру кутю) або свято Меланки.

Таку назву у народній традиції – Меланки, Маланки, Миланки – свято отримало через те, що за православним церковним (юліанським) календарем 31 грудня вшановується пам’ять святої Меланії Римлянині, яка жила у Римі у ІV-V століттях.

Наслідуючи українські новорічні традиції, вечір з 13 на 14 січня називають Щедрим, адже до нього готують щедрий святковий новорічний стіл: вдруге протягом зимових свят вариться кутя, але вже скоромна, а на столі мають переважати м’ясні страви (ковбаси, смажене м’ясо, печеня тощо). До багатого столу готують також млинці, пироги з сиром, м’ясом, вареники зі сметаною.

Головне святочне дійство Щедрого вечора це – щедрування. Щойно починає вечоріти, групи щедрувальників, переважно молодь, здійснюють величальні новорічні обходи і привітання, під час яких піснями славлять господарів, бажають їм здоров’я й достатку на весь рік, за що й отримують щедру нагороду.

А вже 14 числа країни пострадянського світу відзначатимуть Новий рік за старим стилем.

У столиці України ввечері цього дня пройде безкоштовний концерт до Нового Року й Різдва. 14 січня о 18:00 на Софійській площі розпочнеться «Новорічний карнавал». Найвідоміші світові хіти виконають Державний академічний естрадно-симфонічний оркестр України та академічний камерний хор «Хрещатик». Прозвучить також популярна музика з кінофільмів у симфонічній обробці. Участь у концерті візьмуть і молоді виконавці, учасники телевізійних талант-шоу та артисти оригінального жанру.

Під час концерту, о 20:20, глядачі зможуть взяти участь у флешмобі «Ланцюг щастя між двома дзвіницями».

Як відомо, головну новорічну ялинку встановили у Києві на Софійській площі ще на початку грудня. Її привезли з Івано-Франківщини. Офіційне відкриття відбулося традиційно 19 грудня у День святого Миколая.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ