Рада Безпеки ООН
Рада Безпеки ООН

Україну восени, дуже ймовірно, оберуть членом Ради Безпеки ООН, повідомив постійний представник України в організації Юрій Сергєєв в інтерв’ю «Главкому».

«Принцип виборів до складу непостійних членів Ради Безпеки базується на регіональному підході. В ООН є п’ять регіональних груп. Саме від цих груп за принципом ротації обирають членів Ради Безпеки ООН. Зараз від Центрально-Східної європейської групи, до якої належить Україна, в Радбезі ООН перебуває Литва. Цього року ми йдемо на вибори. У нас наразі немає конкурентів у групі», – сказав він.

Для того, щоби Україну обрали, вона має отримати підтримку двох третин голосів тих, хто буде в залі засідань Генасамблеї ООН. За словами Сергєєва, Росія не зможе перешкодити Україні стати непостійним членом Радбезу.

«Росія, звичайно, може проводити якусь кулуарну роботу, когось переконувати нас не підтримати. Але не думаю, що це їй вдасться, їхній набір підтримки – це 11 країн, як ми бачили під час ухвалення Резолюції минулого року (резолюцію на підтримку територіальної цілісності України, ухвалену Генасамблеєю ООН 27 березня 2014 року, не підтримали 11 країн: Вірменія, Білорусь, Болівія, Куба, КНДР, Нікарагуа, Росія, Судан, Сирія, Венесуела та Зімбабве, – ред.)», – сказав дипломат.

Після обрання діяльність України буде спрямована на реформу Радбезу ООН. Дипломати домагатимуться, щоби були уточнені й чітко закріплені механізми безумовного притягнення до відповідальності порушників статуту ООН, надто коли йдеться про акт агресії. Сергєєв вважає, що у статут ООН також слід включити можливість скерування верифікаційної місії, щоби оцінити факти агресії на місцях.

Як відомо, Рада Безпеки ООН складається з 15 членів, серед яких п’ять постійних (Китай, Росія, Британія, США й Франція) і десять непостійних членів, яких обирають на дворічний термін. Росія має право вето в Радбезі ООН, за допомогою якого може блокувати будь-яке рішення цієї організації. Раніше із закликом відмовитися від права вето до п’яти постійних членів ООН звернулася міжнародна правозахисна організація Amnesty International. Україна також виступала із закликом реформувати Раду Безпеки ООН з метою зменшення впливу Росії.

Інформаційний Акцент