Експерт: Кабмін прагне чимшвидше продати державні землі, прикриваючись вимогами МВФ

Очільник Комітету підприємців АПК Торгово-промислової палати України Олег Юхновський в інтерв’ю Дзеркалу тижня заявив, що Кабінет Міністрів, поспішаючи розпродати насамперед землі державної власності, прикривається так званими земельно-ринковими вимогами Міжнародного валютного фонду.

Юхновський зауважив, що в поданому урядом проекті середньострокового плану своїх пріоритетних дій із розвитку АПК до 2020 року пропонується на першому етапі формування ринку землі «дозволити здійснювати продаж земельних ділянок державної власності та земельних ділянок лише особам, які успадкували їх за законом, за ціною, не меншою від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з моменту набрання чинності законом, тобто з 1 січня 2018 року)».

«Якщо йдеться про майже 10 млн га державних земель, то їх головний розпорядник передусім мав би пояснити: з якою метою такий ласий масив виставляється на продаж? Заради чергового траншу МВФ чи економічних інтересів держави, суспільства? Якщо задля додаткового надходження до місцевих бюджетів коштів на суму близько 1 млрд грн, то виключно «об’єднаним територіальним громадам»? І, зрештою, у кого опиниться державна рілля? По скільки сотень чи тисяч гектарів даватимуть в одні руки?», – підкреслив експерт.

На його думку, це свідчить про те, що органи державної влади не хочуть вибудовувати структурований і прозорий ринок земель сільськогосподарського призначення.

«Звісно, легше відгородитися так званими земельно-ринковими вимогами МВФ і маніпулювати свідомістю українців. Торік не вдалося протягнути через парламент емфітевзис як елемент гібридного ринку землі, то сьогодні крайньою роблять міжнародну фінансову інституцію. Мовляв, остання ініціює відкриття ринку землі, перш за все державної, щоби гарантувати повернення попередніх траншів».

«Якщо навіть так, то як міг український уряд підписувати «земельно-ринкове» зобов’язання, не маючи під руками не те що відповідної законодавчої бази, а навіть елементарного бачення формування ринку земель сільгосппризначення?» – підкреслює Юхновський.

Крім того, упевнений він, про те, що це – суто внутрішні спекуляції вимогами МВФ свідчить і той факт, що ані зовнішній міжнародний капітал, ані транснаціональні компанії не зацікавлені у формуванні квазіринку родючих земель в Україні.

«Зрозуміло, що ні юридичні, ні фізичні іноземні особи на цьому етапі доступу до нашої ріллі не отримають. І через категоричне неприйняття чужої присутності суспільством, і через нереальність ухвалити таку пропозицію парламентом. Агрохолдинги також цілком влаштовує оренда в її нинішньому стані. Більш того, останні зміни до законодавства поліпшують їх конкурентні позиції на ринку оренди, сприяють концентрації земель», резюмував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ