Розмір серця становить два з половиною сантиметри – приблизно як серце кролика

Вчені з Тель-Авівського університету вперше змогли надрукувати живе серце з людської тканини у форматі 3D – весь процес тривав три з половиною години. Про це повідомляє Reuters.

Для дослідження взяли біопсію жирової тканини у пацієнтів, а тривимірна мережа позаклітинних макромолекул, таких як колаген і глікопротеїни, була оброблена в гідрогель, який служив в якості «чорнил». Диференційовані клітини потім змішали з біочорнилами, після чого 3D-принтер надрукував ділянки серця з кровоносними судинами, а згодом і все серце.

У ході експерименту були «роздруковані» кілька десятків сердець. Їх планують пересадити тваринам, щоби перевірити, як добре вони працюють. При цьому розмір серця становить два з половиною сантиметри – приблизно як серце кролика.

Наступний крок – навчити серце поводитися як людське

«Це серце зроблено з людських клітин і специфічних для пацієнта біологічних матеріалів. у нашому процесі ці матеріали служать біоіндикаторами, речовинами з цукрів і білків, які можна використовувати для 3D-друку складних моделей тканин», – зазначив професор університету Тал Двір.

За словами професора, наступний крок – навчити серце поводитися як людське. Спочатку 3D-серця будуть пересаджені тваринам, а потім і людям.

«У нас є надія, що через 10 років в кращих лікарнях світу з’являться принтери для органів, і ці процедури будуть проводитися регулярно», – наголосив Тал Двір.