Богдан Данилишин заявив, що літо та осінь обіцяють бути бурхливим в політичному плані

Голова Ради Нацбанку України Богдан Данилишин заявив, що літо та осінь обіцяють бути бурхливим в політичному плані. Через це існують деякі ризики для економіки України в другій половині 2019 року.

2019 рік – період найбільших виплат за зовнішнім держборгом.

«За три літніх місяця Україні потрібно буде випалити зовнішніх боргів на суму 1,8 млрд. дол, у вересні – 1,7 млрд. дол. Плюс до цього – очікуваний в липні-серпні вихід нерезидентів з гривневих ОВДП, які вони купували в січні-квітні, приблизно на еквівалент 1 млрд дол., з подальшою конвертацією отриманих грошей у валюту. Впораємося? Впораємося. Але в чималому ступені за рахунок запозичень Уряду, в окремих випадках – міжнародних резервів НБУ, які вже за підсумками травня знизяться через виплати за держборгом 1,7 млрд. дол. Тому, якщо зберігається можливість продовження співпраці з МВФ в рамках діючої програми, доцільно цим скористатися», – пише Данилишин у Facebook.

Голова Ради НБУ повідомив, що є ризики і на валютному ринку: «Можливе помітне зменшення міжнародних резервів саме по собі здатне дати психологічний сигнал учасникам валютного ринку. Не можна забувати і те, що до початку опалювального сезону, тобто, до жовтня, Україні необхідно закачати в підземні газосховища 15-16 млрд. куб. м. природного газу за літній сезон (травень-вересень). При нинішніх ринкових цінах для цього знадобиться близько 2,5 млрд доларів, які доведеться знайти в найближчі чотири місяці (в цілому потрібні 3 млрд. дол., але у «Нафтогазу» є кредитна лінія на 0,5 млрд. дол.)».

Щодо динаміки ВВП Данилишин дав «стриманий», ніж оптимістичний прогноз. За його словами, в цьому році не виключено уповільнення темпів економічного зростання – 2,5-2.7%.

За словами Богдана Данилишина, є ще один серйозний ризик для економіки – 31 грудня закінчується термін дії контракту на транзит російського газу через територію України.

«Росія підходить до цього питання не відповідно до її планів – очевидно, що «Північний потік-2» до того моменту не буде побудований, а з трьох запланованих гілок «Турецького потоку» для експорту в Європу в кращому випадку може бути задіяна одна. Тому транзит газу по території України доведеться здійснювати не в обсязі 15 млрд куб. м, як припускали керівники «Газпрому», а в обсязі 70-80 млрд куб. м. Очевидно, що вибудовування переговорних позицій щодо обсягу транзиту і ставки за транзит буде вестися російською стороною в звичному агресивному стилі. Крім можливого військового загострення, нам варто готуватися до можливих нових ембарґо і обмежень в торгівлі. З урахуванням того, що РФ як і раніше є найбільшим економічним партнером України (якщо розглядати країни ЄС окремо), це серйозний потенційний ризик. Думаю, затвердженому в останній день весни складу РНБО потрібно розглянути можливі варіанти протидій можливим торговим обмеженням з боку РФ», – зазначив голова Ради НБУ.

За його словами, вибір правильної економічної політики повинен бути головним пріоритетом України.

«Саме тому до початку осені повинна з’явитися нова Стратегія розвитку України до 2030 року. І це повинна бути Стратегія збалансованого розвитку, що враховує можливості як прискорення економічного зростання, так і зростання добробуту народу і можливості відтворення якості навколишнього середовища», – резюмував Богдан Данилишин.

Про економічні ризики для України Літо обіцяє бути бурхливим в політичному плані, навряд чи спокійніше на політичному…

Gepostet von Богдан Данилишин am Sonntag, 2. Juni 2019