КСУ визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу

Конституційний суд України визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про покарання для чиновників за незаконне збагачення. У зв’язку з цим НАБУ закриє всі провадження, порушені за даною статтею ККУ.

На сайті Конституційного суду опублікували рішення щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу. Згідно з ним, за приписами статей 62, 63 Основного закону законодавче формулювання складу такого злочину, як незаконне збагачення, не може:

– покладати на особу обов’язок доводити законність набуття нею активів, тобто доводити свою невинуватість;

– надавати стороні обвинувачення право вимагати від особи доказати законність набуття нею активів;

– притягувати особу до кримінальної відповідальності лише на підставі відсутності доказів законності набуття нею активів.

Стаття 368-2 ККУ втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та не підлягає оскарженню.

У Національному аниткорупційному бюро назвали рішення КСУ політично вмотивованим і таким, що протирічить зобов’язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостям із Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом.

Національне бюро вважає, що скасування кримінальної відповідальності за незаконне збагачення відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень.

НАБУ нагадує, що детективи розслідують факти незаконного збагачення на суму понад півмільярда гривень в рамках 65 кримінальних проваджень. Серед підозрюваних осіб – судді, прокурори, народні депутати, колишні та чинні керівники органів державної влади.

Рішення КС означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само як і справи, які вже слухаються в суді.

У НАБУ зазначають, що ухвалене рішення Конституційного Суду – «це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи».