Найбільше подорожчали тепло і гаряча вода

Українці отримали перші платіжки за січень з новими «важкими» тарифами за комунальні послуги. При цьому найбільше подорожчали тепло і гаряча вода, які й до цього коштували досить дорого. Про це пише видання Сегодня.

Так, у середньому для сім’ї з трьох осіб, які проживають в квартирі площею 50 кв. м, щомісячна плата лише за опалення і гарячу воду зросла на 330-360 грн. У Києві ж подорожчання сягнуло 432 грн. Лише одесити до кінця опалювального сезону продовжать платити за старими тарифами, оскільки міська влада так і не затвердила нові розцінки, хоча очікувалося, що їх збільшать на 53%.

В усіх містах вказані максимальні тарифи, хоча вони можуть бути меншими, якщо є кілька постачальників тепла і гарячої води.

«Якщо врахувати, що на 10-12% піднялися й інші тарифи: на холодну воду, утримання прибудинкової території, вивезення сміття, це додало до платіжок пересічної сім’ї ще 120-150 грн. Тобто частка витрат на «комуналку» в доходах сімей, які не отримують субсидію (для субсідіантів нічого не змінилося), істотно зросла. Так, в Києві, де середня зарплата за грудень 2018 року склала 16 546 грн, а середня платіжка за всі компослуги в грудні для мешканців розглянутої нами квартири (50 кв. м, 3 чол.) була 2022 грн, на «комуналку» пішло 12% зарплати. Січневі рахунки обійдуться цим киянам оціночно в 2800 грн при зарплаті за січень в 14 000 грн (не буде новорічних премій). Тобто частка витрат на ЖКП виросте до 20% середньої зарплати, або в 1,7 разу», – пише видання.

Водночас експерти прогнозують, що це не останнє в нинішньому році подорожчання комунальних послуг. Зокрема, за словами директора енергопрограм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентина Землянського, очікується ще одне підвищення ціни на газ – до 9,7 грн/ куб. м (зараз 8,55 грн / куб. / м), або на 13,5%.

«Причина, нагадаю, в домовленостях з МВФ, за якими ціна газу з 2020 року повинна у нас стати ринковою, досягнувши 12 грн/куб. м. Якщо газ і подорожчає, це потягне за собою до зими нове зростання тарифів на опалення ще на 7-8%. Очевидно, більше доведеться платити за газ і тим, хто ним користується для приготування їжі і підігріву води в газоколонках. Чи подорожчають компослуги, ціна яких не залежить від газу, поки сказати складно», – зазначив Землянський.

У свою чергу, експерт Андрій Никончук додав, що уряд планує підняти ціну на газ вже з травня, що означає, що треба чекати нового підвищення вартості гарячої води приблизно на 8%, або на 7-8 грн/куб. м. Також, за його словами, тривають тяжби навколо нормування витрат газу для споживачів, у яких немає лічильників.

«Це близько 3 млн квартир, де встановлені газові плити. Зараз рішенням суду повернули стару норму – 9,8 куб./м газу на місяць (було 3,3 куб. м) на кожну зареєстровану в квартирі людину. Кабмін вже ухвалив нову норму – 3,29 куб. м, але вона почне діяти тільки з серпня, а поки постачальники виставляють рахунки, за якими треба сплатити втричі більше», – пояснив Никончук.