У Варшаві 6 липня відбулася подія, майже не помічена українськими ЗМІ, проте дуже вагома для Центрально-Східної Європи. Йдеться про саміт президентів ініціативи «Трьох морів» – держав так званої нової Європи, що лежать між Адріатичним, Балтійським та Чорним морями. Це члени ЄС і, водночас, колишні учасники Варшавського договору – від Естонії до Румунії та Хорватії плюс Австрія. Про значення та перспективи цього об’єднання для України у коментарі виданню InfA розповів Юрій Олійник – експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень».

«Зіркою саміту став Трамп. Порошенка не запросили. Багато йшлося про потребу гуртування країн регіону, та найбільш цікаві рішення – щодо енергетичного ринку. Польський президент Анджей Дуда заявив про готовність вибудувати єдину газову магістраль з Польщі до Хорватїі для прийому американського скрапленого газу, що означатиме стратегічну незалежність регіону від РФ. Ба більше, можливі навіть поставки до Західної Європи.

Польща разом з Угорщиною очевидно прагне під американським покровительством очолити автономний європейський проект, що опонуватиме як Брюсселю, так і Москві», – зазначає експерт.

На його переконання, з огляду на геополітичну ситуацію, офіційний Київ дуже зацікавлений в участі у цьому форматі.

«Але нас не просто не запросили, а за кілька днів до того польський міністр спровокував черговий скандал, з імперських позицій критикуючи політику національної пам’яті в Україні. Чи це випадковість? Не думаю. Поляки відчувають себе на коні й прагнуть якомога зручніше використати момент. А Україна залишається слабкою, не входить до складу ЄС, а значить не може істотно посилити антибрюссельську фронду, яку підтримує Трамп».

Як вихід Олійник пропонує прямі контакти як із Вашинґтоном, так і з країнами Тримор’я, з якими у нас найменше проблем – передусім Хорватією, Румунією, Словаччиною, а також країнами Балтії.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ