Серед іншого Конґрес США може заблокувати фінансування військової співпраці з Польщею

Через скандальний закон про Інститут національної пам’яті Польщі Держдепартамент США висунув польським диполоматам ультиматум з трьох пунктів. Про це інформує Onet.pl з посиланям на помічника держсекретаря США Весс Мітчел, який відповідає за контакти з Європою та Євразією.

По-перше, до вирішення суперечки навколо закону про ІНП діятиме неофіційна заборона на зустрічі президента США Дональда Трампа і віце-президента Майка Пенса з керівництвом польської держави.

По-друге, американський чиновник зазначив, що у Конґресі США наростають антипольські настрої. А саме Конґрес має вирішувати питання фінансування американських військових проектів в Польщі, зокрема розміщення в Польщі американської бронетанкової бригади.

«Мітчел застерігає: якщо польська влада не змінить позицію у справі ІНП, то можливою є блокада фінансування військової співпраці», – зазначає видання.

По третє, американці попередили поляків: якщо вони почнуть переслідувати когось з громадян США за заяви чи публікації у відповідності до закону про ІНП, то це викличе дуже гостру подальшу реакцію Вашинґтона. Йдеться, у першу чергу, про польсько-американського соціолога Яна Гросса, який писав про польські злочини проти євреїв в роки Другої світової війни та антисемітизм в Польщі після війни. Після публікації статті Гросса в німецькому виданні Die Welt і його заяви про те, що «поляки в роки війни вбили більше євреїв, ніж німців» в 2015 році варшавська прокуратура порушила кримінальне провадження, а президент РП Анджей Дуда в 2016 році розглядав можливість позбавлення Гросса однієї з вищих нагород Польщі – кавалерського хреста заслуги РП.

За даними видання, довідка польського посольства щодо санкції Вашинґтона відносно Варшави одразу потрапила до прем’єр-міністра РП Матеуша Моравецького і лідера PiS Ярослава Качинського. Моравецький одразу хотів йти на поступки США і розпорядився відправити до США для залагодження напруги заступника глави МЗС РП Марека Магеровського. Заступник міністра побував у Вашинґтоні наприкінці лютого, де зустрічався з представниками американської адміністрації та єврейської громади США. Натомість Качинський не сильно перейнявся цим документом. Однак, тоді Моравецький з Качинським нібито ухвалили концепцію про «замороження» закону, про що дипломатичними каналами було повідомлено США та Ізраїль. Це мав бут жест доброї волі з боку Варшави щодо США та Ізраїлю.

Як зазначає Onet.pl, неофіційна заборона на зустрічі керівництва США з польськими лідерами може бути правдою, оскільки є інформація про те, що попри зусилля польської дипломатії не вдалося організувати зустріч Дуди з Пенсом в Кореї під час нещодавніх Зимових Олімпійських ігор.

Заступник глави МЗС Польщі Бартош Ціхоцький в ефірі телеканалу TVN24 6 березня зранку заперечив, що США висунули будь-які ультиматуми Польщі щодо зустрічей на найвищому рівні.

Читайте: У Польщі звинуватили аргентинську газету в порушенні «закону про Голокост»

Як відомо, Закон про Інститут національної пам’яті Польщі набув чинності 1 березня 2018 року. Він передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, а також штрафи і тюремні терміни за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту.

Ізраїль виступив категорично проти нових поправок до закону про Інститут національної пам’яті. А США засудили рішення президента Польщі підписати скандальний закон.