Очільник Комітету економістів України Андрій Новак

Очільник Комітету економістів України Андрій Новак у коментарі 24 висловив думку, що оголошення санкцій проти кількох російських банків – оптимальний, хоча й запізнілий крок.

За словами Новака, оголошення санкцій – відповідь влади на суспільний резонанс, який свідчить про те, що громадська думка у нас працює. При цьому за три роки війни з РФ частка активів цих банків знизилася з 30% до 8%, тому сьогодні вони вже не мають такого впливу.

Як зауважив фахівець, нині зобов’язання російських банків перед українськими юридичними і фізичними особами складають 36 мільярдів гривень, а кредитний портфель – 150 мільярдів гривень. Тобто він майже вп’ятеро перевищує зобов’язання перед українськими підприємствами і громадянами.

«Якщо СБУ буде дійсно виконувати рішення РНБО, згідно якого цим банкам забороняється проводити 9 операцій, це означатиме, що поступово цей кредитний портфель буде повертатися від позичальників, і банки зможуть покрити 36 мільярдів. Тому фінансових небезпек зараз немає», – стверджує економіст.

Крім того, він підкреслив, що термін дії санкцій складе один рік. На його думку, протягом цього періоду російські банки можуть із найнижчими втратами вийти з українського ринку, виставивши себе на продаж. Або ж влада повинна запропонувати крок № 2 після санкцій – це або закриття, або націоналізація.

«Кращий варіант – націоналізація російських банків. Тому що це активи, які немає сенсу втрачати. Коли війна закінчиться, вартість активів буде зростати. Однак зараз вкладникам треба забирати свої гроші, а підприємствам – переводити рахунки в українські банки», – переконаний експерт.

До того ж, він підкреслив, що, згідно з деякою інформацією, у російських фінансових установах мали свої рахунки українські державні підприємства «Укрпошта» та «Укрзалізниця», а також ті підприємства, у яких широкі зовнішньоекономічні контакти з Росією.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ