Демобілізація
Військкомати залякують військовозобов’язаних вигаданим списком осіб, що ухиляються від мобілізації

Військові комісаріати залякують військовозобов’язаних не лише притягненням до кримінальної відповідальності, але й внесенням у вигаданий «список» осіб, які ухиляються від військового обов’язку, розсилаючи листи з відповідними погрозами. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.

«Останнім часом у засобах масової інформації, соціальних мережах, а також у скаргах до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини повідомляється про випадки вручення повісток призовникам та військовозобов’язаним на вулицях міст чи у громадському транспорті з грубим порушенням норм законодавства», – йдеться в листі. «Більше того, є випадки затримання осіб людьми у військовій формі, проведення обшуків осель, примусова доставка до військового комісаріату, де людей утримують фактично під вартою. При цьому до людей застосовується моральний тиск та залякування адміністративною і кримінальною відповідальністю», – заявляє Лутковська.

За її словами, прикладом таких залякувань є листи, що розсилаються військкоматами, з погрозами не лише притягнути до кримінальної відповідальності, але й внести дані особи у реєстр осіб, які ухиляються від військового обов’язку, існування якого не передбачене законодавством. «Розуміючи наявність проблеми ухилення окремих громадян від призову на військову службу, хочу нагадати, що, згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України», – зазначає омбудсмен.

Як наголошує Лутковська, межі і спосіб дій військових комісарів під час проведення мобілізації визначено законами «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету міністрів від 21 березня 2002 року № 352.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запропонував терміново перевести армію на професійну контрактну основу.

Раніше голова Громадської ради міста Ужгород Олександр Пересоляк зафіксував відео про вручення повісток в потязі. На відео видно, як двоє людей – у військовій формі та у штатському – заходять в купе потяга, пропонуючи пасажирам підписувати повістки і запрошують на медогляд. У разі відмови, вони складають відповідний акт.

Читайте: У Генштабі не виключають і сьомої, і восьмої, і дев’ятої хвиль мобілізації

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ