Віктор Лешик, журналіст

Нас не вперше ведуть в Європу. Петро Романов, царь Московський, для чого і куди рубав вікно? У Європу ж! Якщо так, то виходить, що гетьман Іван Мазепа, що виступив проти Москви Петра, хоча умів виделкою їсти, ніякий не європеєць, а скоріше навпаки.
Логіка річ дуже лукава. Особливо, коли стосується історії. В яку Європу рубав вікно Петро 1? Зовсім не в Європу Вольтера, Руссо, Монтеск’є … Європа та, яку ми знаємо і хочемо влитися, виникла значно пізніше смерті царя Московії. Лише згодом з’явиться Європа Великої французької революції, Кодексу Наполеона, появи націй, загального рівного права для всіх незалежно від соціального і майнового стану… А Петро, син Олексіїв, марив пруським порядком, пруською армією, голандськими технологіями, кораблями і абсолютизмом австро-угорського імператора…

І зараз, коли ми на знамена чіпляємо гасло «Вперед до Європи» ми чітко уявляємо, до якої саме Європи ми двері ламаємо? Окрім принад, які нам всі проєвропейські політики говорили не раз, це вже континент, де поволі відмовляються від держави, як такої, акцент робиться насамперед на інтеграцію і права людини. Під це і відповідні директиви, рекомендації Європейською Комісією ухвалюються. Тобто члени ЄС, побудувавши свої держави, переживши 2 світових війни, добровільно відмовляються від значної частини суверенітету… А чи у тій фазі розвитку свого знаходиться Україна, щоби відмовлятися від не збудованої держави і по мавп’ячому копіювати закони характерні для країн, що вже інтегровані в ЄС? Чи зможемо ми навести елементарний порядок на основі, скажімо, супер ліберального Кримінально-процесуального кодексу Портнова, який ще за Януковича також був погоджений з усіма європейськими комісіями? Беруть сумніви. Дуже великі сумніви.

Джерело: Viktor Leshyk