Віктор Лешик, журналіст

Сьогодні у нас надважливий день. Конституційний Суд має сказати своє щодо відповідності Конституції Указу Зеленського про дострокові вибори.
Поглянемо на наслідки двох варіантів.

Якщо Указ буде підтверджено і в ході слухань по суті КС візьме до уваги аргумент про відсутність парламентської коаліції з весни 2016 року, то ми можемо опинитись у вкрай тривожній ситуації. Адже скоро після цього можуть знайтися політики («Опоблок» у першу чергу), які звернуться до КС з проханням визнати недійсними всі закони ВРУ, ухвалені після розпаду проєвропейської коаліції. Хтось здатен прорахувати всі наслідки цього?

А якщо ні? Якщо Указ визнають неконституційним? Починаючи з 2004 року, ніхто напевне не може сказати, яким буде рішення КС. Тоді суд всупереч всьому визнав право Леоніда Кучми втретє йти у президенти. Після цього уже кілька разів КС показував свою фантастичну гнучкість. А оскільки він наділений правом «остаточного рішення», сюди стали нести все, що слід було закріпити для чинної політичної сили, а не тільки конституційне. Петро Порошенко у ході своєї судової реформи, надавши право навіть рядовим громадянам звертатись у КС, взагалі надав конституційному суду статус універсального. Цим сьогодні може скористатись як сам Порошенко, так і навколо президентське оточення чинного президента.

Сам факт розгляду Указу Президента вчергове провалює і змішує всю архітектуру судочинства, коли районні суди нам призначатимуть Гепрокурора чи визнаватимуть чинність президентських виборів законними чи не законними. Якщо сьогодні КС визнає Указ неконституційним, ми можемо ставити хрест на українській державі. Тому що вся (!) влада всупереч не тільки Конституції, але й простому здоровому глузду, буде зосереджена в КС. Сусідня Молдова вже показує як це може бути, коли КС задіяний у політичному процесі: два паралельних уряди, вакханалія на всх рівнях влади. Тому що КС Молдови оголосив фактично нові парламентські вибори і призначив в.о. президента.

Ми сьогодні можемо отримати нове Політбюро у складі 19 осіб, яких значно простіше олігархам купляти і спрямовувати, аніж 450 депутатів. Ненадовго. До гарячої фази повноцінної громадянської війни.

Джерело: Viktor Leshyk