Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

АРЕШТ ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Україна, як і раніше, залишається в епіцентрі світової політики. За неї ведуть активну боротьбу європейці, американці та росіяни. Кожен з них вирішує свої зовнішньополітичні завдання. Для цього вони використовують, насамперед, президента України Порошенка. Будучи олігархом, а не політичним лідером, і не маючи часу і сил чинити опір, Порошенко викручується і метається між Росією і США. В результаті такої подвійної гри йому не довіряє ані Росія, ані США. У Порошенка немає ані часу, ані свободи маневру. Кремль і Вашингтон давно зрозуміли, що Порошенко не є національним лідером України. Тому вони почали безцеремонно тиснути на нього з обох сторін. Відповідно, президент Порошенко, не маючи можливості спертися ані на олігархів, ані на виборців, які тепер йому не довіряють, вибрав до кінця свого президентства своєрідну «стратегію виживання». Це стратегія «Колобка»: «я від бабушкі пішов, я від дідуся пішов». Саме цим пояснюються численні «викрутаси» і фокуси, які зараз робить Порошенко у внутрішній та зовнішній політиці. Але тепер Кремль і Вашингтон не бояться, що втратять в особі Порошенка свого «сучого сина».

Це нова геополітична ситуація навколо України. З різних причин президент Порошенко не влаштовує обидві сторони. Тому перше, про що дійсно можуть домовитися Трамп і Путін – це про політичну долю Порошенка. Вони мають намір розв’язувати «проблему Порошенка» так, як вони свого часу розв’язували «проблему Чуашеску, який не подобався ні Бушу, ні Горбачову – через активну взаємодію ЦРУ і КДБ. У той же час кожна зі сторін намагається отримати стратегічну перевагу в боротьбі за Україну.

Ось чому реальна загроза арешту українського олігарха Фірташа – одного з партнерів президента Порошенка – є такою важливою подією. Вона дозволить США завдати удару одночасно і по Росії, і по Порошенку.

Не важливо, з якого приводу і кому австрійська влада видасть українського олігарха Фірташа – США або Іспанії. Головне, що Кремль не зумів зупинити процес екстрадиції свого важливого гравця в Україні Фірташа в бік Заходу, а не Росії.

З одного боку, американців дуже цікавить зміст таємної політичної змови Порошенка, Фірташа, Льовочкіна і Кличка з повалення Януковича, перемоги на дострокових президентських дострокових виборах і ролі Путіна, як гаранта угоди, в цій схемі. Ніяка інформація про економічну корупцію президента Порошенка не зрівняється з реальними фактами таємної змови і масштабної політичної корупції між Фірташем і Порошенком. Таким чином США отримують потужний важіль тиску на президента Порошенка. І в той же час вони зменшують вплив Кремля на політичне керівництво України. США, перш ніж позбутися Порошенка, хочуть змусити його робити те, що їм потрібно – проводити реформи в Україні, боротися з корупцією та чинити опір агресії Росії. Вони знають, що Порошенко любить гроші більше за владу. Тому США можуть обіцяти нові кредити МВФ або загрожуватимуть Порошенку забрати його мільярди, зароблені кримінальним шляхом в злиденній Україні. Тож, олігарх Фірташ для президента Порошенка зі стратегічного союзника швидко перетворюється на небажаного свідка політичної зради.

З іншого боку, Фірташ може багато цікавого розповісти американським слідчим про роботу «Газпрому» з відмивання мільярдів доларів, про прем’єра Медведєва, мафіозі Могилевича і президента Росії Путіна, який вже про всяк випадок публічно відхрестився від своїх кримінальних зв’язків з Фірташем. А це майже вирок українському олігарху. Він став небезпечним тягарем для Кремля.

Результати свідчень Фірташа про Кремль на допитах в Австрії, Іспанії або США увійдуть золотою сторінкою в досьє проти Путіна, поряд з результатами розслідування збитого малазійського «Боїнґа» над Донбасом.

А якщо Австрія під тиском Кремля не видасть через якийсь час Фірташа американцям, то це не позбавляє їх можливості «знімати» з нього необхідну інформацію. У цьому випадку на австрійців лягає відповідальність за збереження його життя, бо ніхто – ні Путін, ні Порошенко не бажають, щоби Фірташ співпрацював з США. Раптові і загадкові смерті двох таких важливих і небезпечних свідків як представник Росії в ООН і родич північнокорейського диктатора говорять про те, що Путін швидко ухвалює рішення. Зараз російські спецслужби перейшли до нових методів боротьби з небажаними свідками – від використання традиційного полонію до швидкорозчинних отрут. Тому українському олігарху Фірташу попри всю складність його ситуації, спроби Кремля звільнити його і гарантії Путіна безпечніше буде в американській в’язниці, ніж в будь-якому іншому місці світу.

Джерело: Віктор Небоженко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ