Директор служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко

У ЗМІ активно розганяється інформація про те, що поки президент Порошенко в Давосі відчайдушно шукав зустрічі з президентом США Трампом в Україні, вперше в історії, «розкрита» спроба державного перевороту, натхненником якого виявився колишній директор «Укрспирту» якийсь Лабутін.

«Змовники», перш за все, нібито хотіли усунути міністра МВС Авакова. Так спокійно і буденно, на початку 2018 року, в українську політику входить тема держперевороту, як способу вирішення численних проблем усередині влади, як альтернатива Майдану і масових акцій протесту. Але наша влада ще не розуміє, який страшний «теза-вірус» вони запустили в масову свідомість і елітні розбирання.

Але у випадку з загрозою фізичного усунення саме Авакова тут відчувається якась гра. Найпростіше, що спадає на розум – це спроба Авакова, таким чином підняти собі престиж. Пам’ятайте, що вже рік, як кращий і оригінальний радник Авакова постійно розповідає про те, як жорстокі харківські мафіозі хочуть його вбити через його безкомпромісну боротьбу з корупцією. А серйозної реакції стривоженої громадськості на ці загрози добробуту і роботу радника Авакова так і немає.

Зараз все «по-серйозному».

Адже на самій вершині нинішньої влади сформувалися два центри сили, грошей і впливу. Очолюють їх президент Порошенко і міністр МВС Аваков. Це класична латиноамериканська ситуація, про яку добре знають у Вашинґтоні і в Москві. Порошенко вже не раз намагався позбутися або «обміняти» Авакова, але всі його спроби поки закінчувалися невдачею. Він багато сил витратив для того, щоб одночасно стравити і прибрати обох «заклятих друзів» – Авакова і Саакашвілі. Провладні ЗМІ довго смакували потворну сцену особистого конфлікту між Аваковим і Саакашвілі на засіданні Нацради з реформ під керівництвом Порошенка. Так він наполягав на тому, щоб міністр МВС за всяку ціну заарештував би Саакашвілі. А після цього можна було позбуватися і від самого Авакова. Але нічого не вийшло. Скандал з радницею міністра Авакова порохоботам також не вдалося розвинути. У будь-якому випадку, до початку виборчої кампанії, президенту Порошенку щось треба робити з Аваковим. Але складність в тому, що «проблема Авакова» не має політичного рішення. Він входить в ядро ​​«Народного фронту», який відчайдушно бореться з загрозою зникнення. Можна, правда, запропонувати йому сотні мільйонів доларів за відхід зі свого поста. Але Аваков прекрасно розуміє, що як тільки він втратить владу Порошенко ту же його «розкуркулить» і зробить винним за провал боротьби з корупцією.

І ось несподівано з’явилася інформація і чутки про спробу змови проти Авакова третіх осіб, наприклад, «короля спирту» Лабутіна, у якого є мотив, але немає сил і вміння звершувати держпереворот. Тим більше, починаючи з фізичного усунення міністра МВС Авакова.

Виходить, що в разі успішного усунення міністра МВС Авакова, виграє хтось інший, але не Лабутін, якого б швидко спіймали, якого вже «вели» і моніторили кожен його крок. Об’єктивно, в разі «удачі» Лабутіна в усуненні Авакова, перш за все вигравав би президент Порошенко. Він «втрачав» єдиного реального могутнього конкурента всередині влади.

Після «усунення» Авакова політичне падіння НФ на чолі з Яценюком було б справою часу і техніки. А, на наступному етапі, Генпрокуратура почала б серію гучних викриттів, які загрузли в корупції колишніх друзів Авакова і всього НФ (справа Мартиненка і Кабміну часів Яценюка і т. д). Так, молодий Антикорупційний суд отримав би своїх перших «віп-клієнтів», президент Порошенко довів би свою принциповість у боротьбі з корупцією, а партія влади в Верховній Раді придбала б нових депутатів з колишньої фракції НФ. «Вижив» би тільки один Турчинов, але не Парубій. На цьому тлі президенту Порошенку можна було б починати свою другу успішну президентську виборчу кампанію.

Джерело: Віктор Небоженко