Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Яка іронія історії! За два століття Росія витратила величезні сили в боротьбі за турецькі протоки – Босфор і Дарданелли. Це була справжня манія багатьох поколінь царської Росії. В кінцевому підсумку, через міфічну перспективу захоплення турецьких проток і оволодіння Константинополем Росія влізла в Першу світову війну і програла її. Все закінчилося крахом і революцією 1917 року. І ось зараз ми бачимо, що замість вічної боротьби за турецькі протоки Росія бореться за контроль над … Керченською протокою і Азовським морем. Від цього геополітичного «успіху» Путіна бідний Петро Перший разом з Катериною Великою «перевертаються в труні».

Росія під вічним і мудрим керівництвом Путіна наполегливо «зморщується». Судіть самі. В результаті його мудрої політики, замість контролю над Берліном і Прагою, Росія в 21 столітті «мужньо» бореться за контроль над Донецьком і Луганськом. Більш того, вдруге за 250 років Росія знову заволоділа Кримом і страшно пишається цим «досягненням».

Будівництво Кримського мосту – це визнання Росією того факту, що «сухопутного коридору» Росії в Крим уже ніколи не буде. Крим остаточно стає «ракетно-атомним авіаносцем Росії», якому нікуди плисти. Попереду Туреччина і НАТО, а ззаду –ображена і ворожа Україна та США.

Сам Кримський міст тепер став символом вічної ворожнечі між Росією і Україною, символом роз’єднання українського і російського народів. Поспіхом побудований Кримський міст тепер міцно розділить Європу і Євразію краще за всякі оборонні вали на російсько-українському кордоні.

А Кримський міст стане барометром нестабільної ситуації на півострові. Спочатку все буде легко і добре. Потім на мосту з’являться російські військово-поліцейські контрольно-пропускні пункти. Таким чином Кремль буде боротися з інфільтрацією мусульманських прихильників ІДІЛ-2 на територію півострова. Загроза ісламського тероризму швидко врівноважить перспективи і радості дешевого відпочинку в Криму для жителів Росії. А міст стане символом тривоги і небезпеки в Криму. Потім, через кілька років, там з’являться пости міжнародних миротворчих сил. Нарешті, саме через Кримський міст йтимуть останні колони російських військ – так, як вони залишали Афганістан, НДР, Польщу, Угорщину.

Росії не звикати.

Джерело: Виктор Небоженко