Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Історична зустріч президентів США та України

Зараз президенту США Трампу важко з будь-ким зустрічатися. У Вашингтоні впевнені, що навколо нього скрізь російські шпигуни. Трамп прекрасно розуміє, що український президент Порошенко провалив всі свої міжнародні обіцянки щодо боротьби з корупцією, проведенням радикальних реформ і боротьбою з російською агресією. Але зараз Трампа більше цікавить інше. Чи не є Порошенко «російським агентом» і які наслідки для нього матиме ця зустріч. Тому зустріч з Порошенком це не тільки серйозне випробування для українського президента, але і для Трампа. Але в будь-якому випадку, найцікавіше буде не на зустрічі американського та українського президентів, а після неї. Ясно, щойно відбудеться зустріч Трампа і Порошенка, в Москву і Вашингтон підуть витоки інформації. І закрутиться велика політична інтрига.

Але президент США Трамп – азартний гравець. Він хоче довести Америці, на прикладі України, що він самостійний політик, здатний вирішувати складні міжнародні конфлікти. Зрозуміло, що російський президент Путін ображений і принижений. Адже Трамп зібрався зустрічатися з українським президентом раніше, ніж з ним. Тим самим США дають зрозуміти Росії, що Україна не буде зоною виключних інтересів Росії. Але Путін не впадає у відчай і не дрімає. Реакція на звістку про можливу зустріч Трампа і Порошенка була стрімкою. Щойно Кремль дізнався, що Трамп так серйозно принижує Росію і готується до зустрічі з Порошенком, Путін тут же висунув свого «коня» – фігуру Медведчука замість Порошенка. Путін заговорив про історичну роль Медведчука. Справедливості заради, треба сказати, що Порошенко не злякався.

Порошенко вже давно використовує у відносинах Росії та США «стратегію колобка: я від бабусі пішов, я від дідуся пішов». Він намагається бути корисним і отримувати вигоди, як з Москви, так і Вашингтона. В результаті йому не вірять, ні ті, ні інші, але вони змушені з ним рахуватися. Поки жодна сторона не готова активно втручатися в політичний розклад України. Росії та США зрозуміло, що Порошенко в гонитві за багатством і владою не став справжнім політичним лідером України. Питання про його заміну турбує Москву і Вашингтон.

Ось чому Путін, про всяк випадок, демонстративно висуває фігуру Медведчука, як повноважного представника своїх інтересів в Україні, чекаючи, що американці також вкажуть і на свою кадрову альтернативу Порошенкові. Ясно що обидві столиці незадоволені Порошенком, але кожен з великих гравців хоче отримати стратегічну перевагу в Україні в результаті зміни влади. Тільки ця обставина стримує Вашингтон і Москву щодо фігури Порошенка.

А перед Порошенком стоять інші небезпечні й суперечливі завдання. Їх декілька. Зустріч Порошенка з Трампом створює ілюзію його підвищеної придатності для американців, які нібито нічого не знають про три роки застою, кризи, жахливої ​​корупції, практики антиреформ і млявої АТО, чий «формат» уже не влаштовує навіть безмежно терплячого Турчинова.

По-перше, Порошенку треба переконати Трампа в своїй лояльності. Його друге завдання – акуратно допомогти недругам Трампа отримати інформацію, що в ході цієї зустрічі американський президент умовляв Порошенко помиритися з Путіним і визнати волю Росії в Україні. Це велика спокуса. І третє завдання Порошенка – переконати Путіна, що він йому дуже корисний. Доведеться переконувати Путіна, що Порошенко може бути зв’язковим між двома президентами – Трампом і Путіним.

Після цієї історичної зустрічі Порошенко спробує також виставити себе перед Путіним як надійний представник «спільних інтересів» США і Росії в Україні. Але головне для Порошенка – переконати Путіна, що він не перейшов на бік американців і що ніякий Медведчук або Бойко не може забезпечити краще за нього спільні інтереси Трампа і Путіна в Україні. Тому, як і в 2014 році, в разі проведення президентських виборів в Україні, Москва буде змушена робити ставку знову на Порошенка. Принаймні, поки всі три нинішні президенти США, Росії та України перебувають при владі.

Але Путін і Трамп прекрасно знають стиль і методи «роботи» Порошенка з політиками і політичними проблемами. Вони добре поінформовані про його зухвале мистецтво ведення складних інтриг, багатоходівок, нескінченних переговорів, жадібності, порожніх обіцянкок і майстерності «розводів». Вони всі самі непогані інтригани, піарники і круті бізнесмени. А головне – вони досвідчені політики – керівники великих держав. Тож, найцікавіше почнеться на другий день після закінчення переговорів Трампа і Порошенка, коли в Москву і Вашингтон підуть витоки про зустріч. Обидві столиці отримають прямо протилежну інформацію про зміст і реальний формат переговорів двох президентів США і України. І тоді кожна зі сторін почне свою гру, метою якої буде зміна влади в Києві на свою користь.

Джерело: Виктор Небоженко