Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

У цій «несподіваній» зустрічі Коломойського і Порошенка, про яку так багато говорять, є багато нехорошого для України. «Модний» Коломойський стає центром нової олігархічної консолідації, дуже небезпечної для України.

Виявляється, для Коломойського, як для «порядного олігарха», власна репутація нічого не означає, головне – вигода і впевненість в своїх політичних силах. Адже переговори з Порошенком – це огидно і контрпродуктивно для будь-якого, хто з ним має справу. Він все одно хвацько зрадить і продасть будь-кого. А Коломойський, здається, пишається тим, що його політичний цинізм не поступається його неабияким бізнес-здібностям. Але, найімовірніше, олігархічна солідарність взяла вгору над мораллю. На жаль, всі олігархи України непоправні і мріють, як було завжди, збагачуватися і правити за спинами політиків.

Адже розмова двох олігархів була, перш за все, не про американця Байдена, як нас намагаються переконати, а про президента України Зеленського і найближче майбутнє країни. І Зеленський не знає, про що вони домовилися за його спиною. Ця зустріч – факт політичної грубості і цинізму з боку Коломойського і дуже погана ознака для щасливого політичного майбутнього молодого українського президента. Якщо могутньому Коломойському можна і потрібно зустрічатися і домовлятися з колишнім політичним ворогом і економічним конкурентом Порошенком, то що говорити про можливість змови і вироблення єдиної політики з боку інших менш помітних українських олігархів. Після цієї зустрічі колишній президент і олігарх Порошенко не боїться України. Тепер він може сміливо «розгойдувати» країну.

Добре видно, що українські олігархи так і не зробили ніяких висновків і нічому не навчилися. Їм дуже хочеться відновити свій контроль над країною, як це було до правління Януковича-Порошенка. Їхня сила в єдності. Наприклад, «переможець» – Коломойський або «переможений» – Порошенко не хочуть випускати Україну зі своїх рук і зубів, щоби не відбувалося в країні. Їм обом не подобаються можливі прогресивні зміни в Україні, які сильно приборкають владу олігархату і роблять невизначеною їхню особисту участь у майбутньому України. Ймовірно, на наступній зустрічі до них приєднається Ахметов, бо без нього український олігархат просто неповноцінний. Так, непомітно, але неминуче сформується небезпечна «дуга олігархічної солідарності».

А там, де є Порошенко, тут же з’являється його політичний спаринг-партнер Медведчук. Тому на черзі «випадкова» зустріч Коломойського і Порошенка з куратором України від Путіна Медведчуком, у якого напевно буде затверджений в Кремлі план «примирення Донбасу» або «звільнення» України від несподіваних і неприємних для Кремля результатів президентських і парламентських виборів.

Таким чином «дуга олігархічної солідарності» швидко перетвориться на «дугу нестабільності» для України.

І Україна знову покірно піде в іншу сторону, як це вже було в 2004 і 2014 роках. Але винним в цьому історичному відкаті або олігархічному реванші буде саме хитрий Коломойський, який не розуміє різниці між стратегічною політичною помилкою і бізнес-вигодою за всяку ціну. Бо групові інтереси українського олігархату беруть гору над національними інтересами України та її майбутнім.

Джерело: Виктор Небоженко