Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

На нього це не схоже. Порошенко зазвичай легко зраджував одних партнерів заради інших, сильніших. Це знаменита формула його політичного успіху. Але конфлікт між ахметівською (Вілкул) і фірташівською (Бойко) частиною «Опоблоку» досяг такої сили, що Порошенку доведеться вирішувати, на чиєму він боці – Фірташа чи Ахметова. Насправді президент Порошенко боїться і ненавидить обох. Фірташ постійно нагадує йому, хто зробив його Президентом України, а Ахметов залишається небезпечним і останнім могутнім олігархом України. До кінця реєстрації кандидатів в президенти Порошенко повинен вирішити для себе, на чиєму він боці – Ахметова або Фірташа.

Одна справа «розкуркулити» одіозного і незалежного олігарха Коломойського, забравши у нього «ПриватБанк» і видати це «злодійство» за банківську реформу. Тут Порошенко зробив і Путіну приємно, бо Коломойський – його особистий ворог, і конкурента прибрав з банківської сфери. Інша справа – вибрати між двома могутніми промосковськими олігархами – Ахметовим і Фірташем. Хоча вони обидва є економічними партнерами Порошенка у справі експлуатації України, але вони не мають наміру далі потурати політичним авантюрам і жадібності Порошенка.

Цей конфлікт до початку виборчої кампанії повинен був розрулити професійний «продавець впливу і харизми Путіна» в Україні Медведчук, але нічого не вийшло. Тепер Порошенку самому доведеться розв’язувати цю проблему.

Справа навіть не в галасливому конфлікті кандидатів в президенти Бойка-Льовочкіна і Вілкула-Колеснікова або в тому, кому дістанеться електоральний спадок зниклої «Партії регіонів». Все набагато глибше і гірше. Просто у Фірташа і Ахметова вже накопичилося багато серйозних претензій до Порошенка. А іншого часу для з’ясування відносин з ним у них немає. Вони обидва не горять бажанням побачити його ще раз на посаді президента. Ахметов і Фірташ прекрасно розуміють, що в разі збереження президентської влади у Порошенка вони обидва повторять долю Коломойського та інших. Адже Порошенко не зупиниться, поки не «зжере» останнього конкурента свій влади і багатства в Україні.

Фірташ з Льовочкіним вже давно зрозуміли, що ніякі вічні таємні віденські домовленості з Порошенком не зупинять його віроломства і жадібності. У Ахметова ситуація ще гірша. Проти нього грає пара Порошенко-Медведчук, яким треба «звільнити» Донбас від Ахметова для Медведчука, ставленика Москви, майбутнього «куратора Донбасу» після того, як Росія формально поверне його Україні. Тож, Ахметов приречений, якщо Порошенко залишиться при владі. Тому цей конфлікт з Фірташем і Ахметовим для президента Порошенка набагато небезпечніший, ніж «знущання Зеленського» або «загроза Тимошенко», бо в ньому є інтерес Кремля – за всяку ціну зберегти свій вплив в Україні.

Джерело: Виктор Небоженко