Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

ХТО НАСТУПНИЙ?

Не важливо, що не вдалося заарештувати керівника Фіскальної служби Насірова в день його народження. До речі, ви уявляєте скільки дорогих подарунків від вдячних бізнесменів не знайшли свого господаря. Але головне, що з цієї події абсолютно несподівано почався процес стихійного самоочищення влади. Справа не в перемозі справедливості. Причина в тому, що ринок корупційних послуг і хабарів різко звузився. На всіх не вистачає, а крадуть і беруть, як і раніше. Спроба заарештувати Насірова матиме великі наслідки для правлячої верхівки України. Такого сумбурного кроку від української влади ніхто не очікував.

Насіров – людина, що сиділа на головних фінансових потоках країни і раптом стала підозрюваним в розкраданні якихось 2 млрд. грн. на користь колишнього депутата Онищенка. Поки занепокоїлися тільки двоє. Це – лондонський утікач Онищенко і український президент Порошенко. Минулої ночі один з них, імовірно, пив віскі, інший – ковтав пігулки. Саме ця трійка – Порошенко, Онищенко, Насіров випадково запустили процес, наслідків якого не знає ніхто.

Зараз всіх хвилює питання – чи будуть далі тривати арешти або цей некерований процес боротьби з корупцією буде зупинений.

Після спроби арешту Насірова всі чекають на загострення цієї боротьби. У будь-якому випадку для українського суспільства арешти звичайного міністра-злодія або пересічного народного депутата-мультимільйонера вже не цікаві. Хіба що відразу «пачками», цілими фракціями або цілим списком – тоді інша справа.

Зараз почнеться «метушня бульдогів під килимом» за можливість і право бути наступним після Насірова. Можна, звичайно, очікувати «відповідь» – арештів керівника НАБУ Ситника або Холодницького (САП), але це буде виглядати як тупа помста.

Крім Насірова, за логікою гучних відставок або навіть елітних арештів, є всього кілька кандидатур, які, поза своїм бажанням, можуть потрапити в цей процес некерованої боротьби з корупцією та боротьби за владу.

Список невеликий. Це керівник СБУ Грицак – не хоче залишати насиджене робоче місце. В його роботі, імовірно, знайдуть дисбаланс інтересу до економічної діяльності успішних фірм і боротьбою з російськими засиллям в ЗМІ і держапараті.

Або «бурхливий», військовий прокурор Матіос, чия сімейна власність показує високі темпи зростання в цій злиденній країні, а його телевізійні виступи на ток-шоу у Шустера вразили своїм цинізмом навіть найнаївніших громадян країни.

Це може бути і Генпрокурор Луценко. Імовірно, його можна садити, як за новими або старими справами – не важливо. Єдина умова при його арешті – це максимальна публічність. Він любить бути в світлі телевізійних камер в критичні моменти свого життя. Луценко вже сидів, тому у нього не буде такого стресу як у Насірова. А заарештовувати його будуть всі ті ж невгамовні «діамантові прокурори», яких від так хвацько «відмазав» від покарання.

Нарешті, є ще й міністр МВС Аваков, попри його любов до Інтернету і галасливий піар – це «найскладніша людина» в українській політиці і бізнесі. Аваков – улюбленець долі, «тефлоновий» і непотоплюваний міністр МВС, у якого загадкове минуле і не менш загадкове майбутнє. Він вже занадто багатьом заважає. Фейсбук його не забуде. Але якщо його арешт буде таким же невдалим, як у випадку з Насіровим – це може погано закінчиться вже для самого Порошенка.

Вибирайте з цього списку – тут все залежить не від тяжкості злочинів або ступеня справедливості, а від вашого смаку, кому хто більше подобається. Це «українська рулетка». Бо ніхто не знає, хто буде наступним після «Насірова». У будь-якому випадку, вони всі не довіряють один одному і не можуть змовитися для групової відсічі. Основна проблема цих людей в тому, що вони не знають звідки буде завдано удар, і хто конкретно їхній ворог. Українців і закону вони не бояться. Але хтось же змінює їхню долю, як і інших «віпів», в гірший бік. Це може бути той, хто взяв їх в схему-частку і дав таку величезну владу або хтось інший.

Але процес пішов. Хто наступний?

Джерело: Виктор Небоженко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ