Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

УКРАЇНСЬКИЙ СКАНДАЛ У ВАШИНҐТОНІ

Набирає обертів скандал з інформацією про ймовірне втручання українських політиків і бізнесменів в американську виборчу президентську кампанію. Як стало відомо, Київ «поставив» не на того кандидата і двічі помилився. Перш за все, він наполегливо підігравав Клінтон, яка програла вибори. І вдруге, коли стали спливати факти втручання українських чиновників у виборчий процес. І замість того, щоби швидко загасити скандал, що розгорається, Київ, як і Москва, вдає, що те, що відбувається, його не стосується і не матиме жодних наслідків для американо-українських відносин за часів президентів Трампа і Порошенка. Американці і так обурені небезпечною роллю путінської Росії в цій історії, але тепер з’ясується, що і Україна теж брала участь в цьому процесі. І у Вашинґтоні підозрюють, що Київ діяв так зухвало і непристойно не без відома Кремля.

Тому американці свідомо пов’язують «російське вторгнення» Путіна в політичне життя США, в президентську виборчу кампанію з авантюрною спробою оточення українського президента Порошенка підіграти одному з кандидатів – Клінтон. Тим самим вони показують, що Путін і Порошенко – це одна і та сама проблема, яку вони будуть обов’язково розв’язувати. Вони свідомо «опускають» самотнього, втомленого і озлобленого Путіна до рівня Порошенка. І в той же час «демонізують» Порошенка до рівня Путіна. Така тактика американців, з одного боку, сильно ображає російського президента Путіна, який вважає себе набагато вищим за Порошенка. А, з іншого боку, стимулює таємну взаємодію Кремля і Банкової, яку навряд чи підтримають українці і яка викличе протести. Але американці вже не бояться прихованої співпраці та взаємодії Порошенка і Путіна. Особливо після того, як Росія напала на Україну. В кінцевому рахунку, «пакетування» Путіна і Порошенка в одну комплексну проблему дозволить зменшити їхню свободу дій, збільшить ймовірність скоєння ними політичної помилки і направить одного з них на шлях зради іншого.

До речі, для американців це не перший випадок використання такої стратегії. Вони, з одного боку, активно ізолюють «кислотного» Путіна від впливових світових лідерів (Меркель, Макрона, Мей). А з іншого боку, пов’язують його з найбільш одіозними фігурами великої міжнародної політики. Точно так, як вони тихо зв’язали російського президента Путіна з турецьким президентом Ердоґаном і з сирійським президентом Асадом або венесуельським президентом Мадуро. Тепер вони хочуть або погрожують посадити «на одну лаву» Порошенка і Путіна. Відповідно, боротьба США з потужною і глибокою російською присутністю і впливом в Україні буде не менш завзятою, ніж ретельне розслідування фактів втручання путінської Росії в американську політику.

Джерело: Виктор Небоженко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ