Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

НЕПЕРЕДБАЧУВАНІ НАСЛІДКИ.

Легкість і скоростиглість відбору кандидатів в народні депутати від партії «Слуга народу» тепер доводиться компенсувати суворістю жорсткого контролю над ними як членами однопартійної більшості українського парламенту. Цим буде займатися система тотального моніторингу за депутатами однопартійної більшості – «Великий Брат».

У цій ситуації незрозуміло, кому буде легше і вільніше – тому, хто потрапив до щасливої однопартійної більшості, але чий кожен крок буде перевірятися і будуть виставлятися таємні оцінки за голосування і публічну поведінку. Або тому народному депутату, який під час голосувань вільний у своїх політичних уподобаннях чи корупційних фантазіях.

Та ж проблема чекає на команду президента Зеленського і при виборі прем’єр-міністра. Оскільки партія «Слуга народу» ще не встигла виростити свого досвідченого, чесного, популярного кандидата в прем’єр-міністри, то їй доведеться ризикувати і вибирати з того, що у неї є. Більш того, оскільки українська влада є мережею сполучених посудин і пересічних гілок, то слідом за моніторингом парламентської більшості гостро постане питання про створення «Старшого Брата» для виконавчої влади – системи непублічного відстеження за діяльністю Кабінету Міністрів України, відповідно, перманентний контролінг рішень прем’єр-міністра і міністрів на предмет корупційних і професійних аномалій.

Нарешті, до Нового року, після радикального оновлення всього губернаторського корпусу, «Великий Брат» прийде в регіони і мерії великих міст-мільйонників.

Така неминуча логіка формування єдиного центру влади. А ось, хто і як скористається цим могутнім політичним ресурсом – це вже інше питання.

Джерело: Виктор Небоженко