Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

15 лютого 2018 року в Оболонському суді у справі Януковича глава РНБО Турчинов раптом несподівано заявив, що у нього, як тимчасового Президента України, був готовий указ про запровадження воєнного стану в країні, але через те, що насувалися президентські вибори, він його не опублікував. Цікаво, що Турчинов був упевнений, що ці президентські вибори будуть вдалими саме для його нового політичного партнера – Порошенка, а не його «бойової подруги» Тимошенко. Не зважившись випустити указ про запровадження воєнного стану, тимчасовий президент України Турчинов дозволив росіянам безболісно захопити Крим, а найголовніше – дозволив провести мирний референдум, на підставі якого захоплений Крим був швидко приєднаний до Росії. Тож, справа була не в обороні Криму, а в зриві кремлівського референдуму в Криму.

Інакше кажучи, перед ТВО Президента України Турчиновим стояла дилема – або оголошення воєнного стану і боротьба за Крим, і тоді росіяни не зможуть провести референдум про приєднання Криму на користь Росії. Світ не визнає жодного референдуму під час бойових дій або в умовах воєнного стану. Або вибори президента України і перемога Порошенка в першому турі, а в нагороду – «тепла посада» і «99 років щастя». Він вибрав друге.

В результаті цієї історії, через чотири роки, в 2018-му, на суді у справі Януковича з’ясовується, що Порошенко стає президентом України і не має жодного відношення до здачі Криму, а Турчинов бере на себе гріх невиконання своїх службових обов’язків і повноважень, як Президента України, щодо захисту територіальної цілісності країни в ім’я політичної кон’юктури.

І коли через кілька місяців цього року скромний і досвідчений політик, глава РНБО Турчинов прийде до президента Порошенка вирішувати питання про включення його до списку на вибори, президент спокійно й цинічно повідомить йому, що він не може ризикувати іміджем нової політичної сили і включати в неї особу, причетну до загадкової історії зі здачею Криму.

Джерело: Виктор Небоженко