Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

КЕРІМОВ АБО ПЛОТНІЦКІЙ

Арешт у Франції Керімова важливіший для України, ніж гострий конфлікт в Луганську між двома бойовиками – Плотніцкім і Корнетом за місцеву владу і контрабандні потоки. Формально затримання мільярдера, російського олігарха Керімова, члена Держдуми Росії пов’язано з підозрою про несплату податків. Насправді це страшний удар по принципу «недоторканності» російської верхівки. Особливо перед Новим Роком, коли все «патріотичне» оточення Путіна і челядь з Держдуми кинеться відпочивати на Захід. Таким чином, паралельно з ініційованим на зло президентові Трампу процесом ревізії і реквізиції російських активів в США, американці починають «процес залякування» найближчого оточення Путіна і формування образу «безсилого Путіна», який не здатен захистити навіть своїх партнерів і тим більше слуг. А в поєднанні з «інтенсивною розробкою» і практикою «дружніх таємних контактів» з чиновниками і олігархами, які виїжджають за межі Росії та мають великі активи, це дасть можливість різко звузити простір опору Путіна і збільшити його підозрілість до своїх.

Що стосується арешту Керімова, то тут «американці» хитрують, як колись Сталін. Він теж починав арешти з другорядних фігур і всі думали, що до них або не доберуться, або вони занадто могутні. Ось і зараз арешт Керімова не сильно турбує Кремль, бо він не дуже вписувався в чекістське близьке оточення Путіна – агент впливу не рівня чекісту, навіть якщо він мільярдер. Цього не зміг зрозуміти Янукович. Тому вони не дуже будуть чинити опір або допомагати дагестанському сенатору. Тим більше, що зараз Путін не хоче давати нові шанси Заходу в міжнародному торзі. Хоча Сєргєю Іванову – головному російському «екологові в штатському» – доведеться сильно похвилюватися. Він довіряв Керимову і вірив в його талант щасливого бізнесмена. Натомість, для всіх інших те, що сталося з Керімовим – це чіткий сигнал про майбутнє.

Що стосується України, то тут американці почали цей же процес закордонної боротьби з корупціонерами набагато раніше, ніж в Росії, затримавши свого часу у Відні легендарного Діму Фірташа. Це дозволило Вашинґтону зробити слизького і хитрого президента України Порошенка – учасника таємної змови у Відні – більш поступливим і договороздатним. Зараз американці наполегливо домагаються віденського секретного документа про розподіл влади і очної ставки між усіма учасниками політичної змови у Відні. Це дозволить звільнити президента Порошенка від ілюзії щодо успіху його саботажу реформ в Україні і походу на другий термін у владу. А решта учасників цієї таємної, антиукраїнської сходки у Відні будуть посилено шукати компроміс з американцями. Тож, у відношенні наших олігархів і високопоставлених корупціонерів з числа друзів президента Порошенка цей процес теж триватиме. Будь-який самовпевнений в своїй недоторканності депутат, чиновник-мультимільйонер в Києві, який виїжджає на Новий Рік в Європу, може стати жертвою європейської боротьби з корупцією. А може бути ще гірше – відбудеться поєднання зарубіжних процедур ревізії українських корупціонерів з нелегальними очними ставками російськими корупціонерів типу Керімова. Бо Захід прекрасно розуміє, що слабкість України багато в чому тримається на силі Кремля і його спільників в Україні. Адже потужна ієрархічна, елітна корупція в Україні є найкращим засобом утримання України в орбіті Росії.

Джерело: Виктор Небоженко