Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»

Відставка і призначення Жебрівського має багато причин. Не будемо говорити про Донбас і АТО. Впорядкування управління контрабандистськими операціями назрівало давно. Адже зона АТО вже давно перетворилася на величезний євразійський контрабандистський хаб з багатомільйонними оборотами. Тому для кураторства цими складними, небезпечними процесами потрібна вагоміша фігура, ніж Жебрівський. А Жебрівський зараз принесе Порошенку більше користі в Києві, ніж в АТО.

Зараз будь-які призначення і відставки, будь-який кадровий маневр влади потрібно розглядати через призму підготовки Порошенка до боротьби за другий президентський термін. А після того, як низка партнерів президента Порошенка (Ложкін, Яценюк, Аваков, Кличко, Льовочкін, Парубій, Гройсман та інші) дистанціювалися від нього, напередодні виборів для президента кожен боєць – на вагу золота. За чотири роки правління у Порошенка так і не з’явилося ні лави запасних, ні молодого кадрового резерву. Більш того, настає момент, коли кращі свої кадри Порошенко, як і Ющенко, буде кидати в топку своїх політичних інтриг. До цього його друзі ще не готові.

Після появи Антикорупційного суду (АКС) і змички НАБУ і АКС загроза для недоторканного корумпованого оточення президента Порошенка різко збільшилася. Тому Порошенку, який готується до виборів, треба нейтралізувати роботу НАБУ. Напередодні виборів йому дуже важливо максимально послабити елементи антикорупційного механізму – АКС, НАБУ САП, ДБР, НАЗК. Після того як Порошенку і Луценку вдалося натравити один на одного керівництво НАБУ і САП – тепер черга прийшла для «деконструкції» самого НАБУ і створення глибоко ешелонованих бар’єрів для роботи АКС. Для цього Порошенко і кидає в бій свого вірного і досвідченого бійця Жебрівського. Він вірить і давно знає Жебрівського. Це досвідчений і сильний політик, юрист і бізнесмен з оточення Порошенка. Він бізнесмен типу Пашинського, але без його нахабства, і він більш обережний. Як досвідченому бізнесменові і політику Жебрівському в голову не прийде розважатися, стріляючи в ногу роботязі та змушуючи його витанцьовувати чечітку, як це робив Пашинський. У цьому сенсі Порошенко може більше розраховувати на Жебрівського, ніж на Пашинського.

Завдання Жебрівського буде непростим. Він повинен буде створювати проблеми НАБУ. У боротьбі з небезпечною змичкою роботи НАБУ-АКС на допомогу Луценку поспішає Жебрівський. Не слід думати, що його завдання – знищувати справи НАБУ, які можуть потрапити в АКС. Всі добре пам’ятають, як багато років тому один молодий і недосвідчений керівник СБУ наказав знищити кримінальні справи і досьє спецслужби на Могилевича. Тому зараз знищення кримінальних справ і досьє – завдання вкрай небезпечне. Тож, Жебрівському навряд чи вдасться почистити «засіки» НАБУ. Інша справа, що його нова посада дозволяє максимально швидко нейтралізувати появу нових кримінальних справ проти представників елітної корупції. Ось з цим Жебрівський, як досвідчений юрист і політик, впорається дуже добре. А після цього у нього особисто почнуться великі проблеми, від яких його не врятує Порошенко. Не слід забувати, що НАБУ – це «улюблена іграшка» американців, потужний інструмент тиску Заходу на українську корупцію. І якщо керівництво НАБУ почне скаржитися на деструктивну активність нового аудитора, то Жебрівському доведеться мати справу не з Порошенком, а з американцями. Перше, що зроблять американці – почнуть зустрічні розслідування проти Жебрівського-бізнесмена або його надзвичайно багатих родичів, а також подбають про його американську візу. Тож, Порошенко, вирішуючи свої завдання перед президентськими виборами, сильно підставляє Жебрівського, позбавляючи його політичного майбутнього після свого відставки.

Джерело: Виктор Небоженко