Віктор Пинзеник, нардеп, колишній віце-прем'єр і міністр фінансів України
Віктор Пинзеник, нардеп, колишній віце-прем’єр і міністр фінансів України

З яким дефіцитом Верховна Рада схвалила бюджет країни на 2016 рік?

Колись відповідь на це питання можна було легко знайти у статті 1 текстової частини закону про Держбюджет. Зараз цифра, зазначена у статті 1, далека від реального стану речей.

Озвучуваний дефіцит, схвалений парламентом, — майже 84 млрд. грн. Уже сама по собі це немаленька цифра. Та коли оцінювати дефіцит (як різницю видатків і доходів), слід враховувати кілька важливих додаткових обставин.

Видатки бюджету. У цій цифрі знайшли відображення не всі видатки. Не враховано 16 млрд., які спрямовуються Фонду гарантування вкладів, та близько 7 млрд. — на виконання судових рішень.

Але це ще не все. Бо є ще право уряду здійснювати видатки, сума яких взагалі не визначена. Йдеться про кошти для «Нафтогазу» та придбання чи збільшення капіталу банків. Та і 16 млрд. грн для Фонду гарантування вкладів уряду дозволено перевищувати. Навіть без цих невизначених сум цифра дефіциту зростає до 97 млрд.

Доходи бюджету. Зробимо оцінку реальної цифри на базі головної складової — загального фонду. При цьому слід врахувати значне зменшення відрахувань від НБУ та скасування додаткового імпортного збору. Без цих надходжень заплановане збільшення доходів — 28%. І це при зростанні економіки на 2% та інфляції 12%.

Завищений доходний оптимізм уряду я оцінюю в 40 млрд. грн. Тож набирається вже майже 140 млрд. грн. нестачі.

Третя обставина. Нас «радують» заявами про адекватну реакцію на ціни динамікою зарплат і пенсій. При цьому забувають, що вже нині тут є значна невідповідність. Наголошую лише на тій частині, що покликана забезпечувати мінімальні стандарти життя – прожитковий мінімум. Ця цифра у підрахунки дефіциту не включена. Проте її доведеться включати.

Як і торік, схвалений бюджет не демонструє волі для усунення небезпечного головного болю країни — серйозної незбалансованості державних фінансів.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ