Міністр оборони США Джеймс Маттіс відвідав Київ, пообіцявши поставки летальної зброї. Про те, що означає ця несподівана рішучість після кількох років млявості адміністрації Обами, у коментарі виданню InfA розповів експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Насамперед експерт наголосив, що для Вашинґтона більш важливо висловити підтримку країнам Балтії перед майбутніми масштабними навчаннями РФ у Білорусі, а проблеми офіційного Києва на цьому тлі будуть другорядними.

«Це досить вагомий факт, що демонструє бажання адміністрації Трампа відмежуватись від звинувачень у проросійськості, які досі лунають від опонентів Трампа. На відміну від Європи, Америка не зв’язана з Росією тісними економічними узами і зберігає абсолютну військово-технічну перевагу. Тому питання стримування чергових учасників «вісі зла» (байдуже – Ірану, КНДР чи Росії) є очевидним інструментом і у внутрішньополітичній боротьбі.

Проте не варто плекати ілюзії – та сама Балтія значно важливіша до Вашинґтона. Очікується перекидання американських винищувачів і піхотинців до Балтії перед спільними білорусько-російськими навчаннями у вересні. Країни Центрально-Східної Європи – важливі геополітичні союзники США. Та чи входить Україна в цей пояс опіки американців від Загреба до Таллінна? Сумнівно – це більшою мірою засіб посилення тиску на Росію, але водночас і торгу, наприклад щодо КНДР», – зазначає Олійник.

Він зауважує, що летальна зброя залишається поки що у пишномовних фразах – це не переміщення конкретних військових підрозділів до Балтії. Та ситуація може змінитися.

«На відміну від Польщі чи Румунії, Україна не може щось вагоме дати світовому лідеру, натомість потребує допомоги у боротьбі з РФ. Висновок один – треба посилювати армію та економіку, щоби бути цікавим союзником для США, а не просто баластом чи предметом торгу», – наголошує експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ