Експерти: об’єднання націоналістів не тільки викликає занепокоєння влади, але й консолідує виборця цих політсил

Українські політологи проаналізували резонанс від Маршу національної гідності, що пройшов 22 лютого в Києві та об’єднав понад 20 тисяч активістів партій «Свобода», «Національний корпус» і «Правий сектор», пише Главком.

На думку експертів, факт об’єднання і спільного проведення масштабної, масової і при цьому добре керованої акції – тривожний і цілком однозначний сигнал для керівництва країни. Націоналісти продемонстрували, що саме вони, а не розрізнена парламентська опозиція в особі «Батьківщини» і «Самопомочі» або численні позапарламентські «антикорупційні партії» здатні стати драйвером масових протестів. На даний момент саме вони є основною загрозою для влади.

«Акція 22 лютого підтвердила, що саме праворадикали впевнено лідирують в інформаційному полі, у них є ресурси, зокрема, силові, і сьогодні вони можуть контролювати вулицю. І це не може не турбувати владу. Тому що жодна партія і близько не має в своєму розпорядженні таких мобілізаційних і силових ресурсів, як та ж «Свобода» і «Національний корпус». У них є керованість, вибудувана партійна структура, і це лише питання часу, коли до них підтягнуться більш серйозні ресурси. Владі важливо не допустити, щоб ця кількість праворадикалів не перейшла в політичну якість», – зазначає керівник аналітичного Центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов.

«Я б сказав, що це – перший дзвіночок. За великим рахунком, ще нічого страшного для влади не відбулося. Але в перспективі це може бути небезпечно», – вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Експерти наголошують, що відсутність жорсткої протидії організації та проведенню маршу і підкреслено коректні дії поліції під час заходу свідчать, що вже сьогодні влада бачить в об’єднаних правих серйозного опонента, і побоюється використовувати проти нього силові методи.

«Це не бабусі, не «арбайт-майданівці» Рабіновича, не люди Семенченка і Парасюка. Влада боїться провокувати правих. Те, що влада їх боїться, було досить помітно, – упевнений Золотарьов. – Ніша правих партій – це поки 5-10%. І те, що вони намагаються об’єднатися – це, безумовно, правильно. Хоча у «Свободи» є шанси і самим повернутися в Раду за рахунок базових регіонів. У цих трьох політичних сил є ідеологічні відмінності – за мовою, культурною ідентичністю. Якщо вони зможуть це подолати, тоді вийде ефект синергії. Такий шанс є».

Об’єднання націоналістів в єдину силу, вважають політичні експерти, не тільки викликає занепокоєння влади, але й консолідує виборця цих партій, дає однозначну відповідь на запитання про можливість їхнього проходження в парламент в разі проведення дострокових виборів.

Політологи сходяться на думці, що і акція націоналістів, і процес інтеграції трьох політичних проектів в один перебувають в зоні напруженої уваги на Банковій і на Грушевського. Владі доведеться реагувати на озвучений Тягнибоком ультиматум – це не вимоги учасників телевізійних політичних ток-шоу, не фейсбучне обурення «диванної сотні». За вимогами націоналістів стоять десятки тисяч пасіонаріїв, готових дуже швидко від слів перейти до справи.

«На Банковій цей сигнал прийнятий і його зрозуміли. Там усвідомлюють, що найбільшу загрозу представляють не розрізнені партії, що знаходяться в опозиції, а саме ідеологічно мотивовані партії, готові до радикальних дій. На Банковій розуміють: якщо існує загроза того, що події можуть піти за радикальним сценарієм, то ця загроза йде від правих», – зазначає Андрій Золотарьов.

«Влада, яка не реагуватиме на такі події, буде приречена. Тому я сподіваюся, що наша верхівка це зрозуміла, нинішні політики це відчули і будуть робити певні рухи, щоб не доводити ситуацію до повної приреченості. Якщо влада не реагуватиме на вимоги і намагатися якось змінювати свою політику, в тому числі, з тих питань, які звучали на мітингу, безумовно, вона зіткнеться з проявами народних протестів», – впевнений Віталій Бала.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, під час Маршу національної гідності лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок висунув  владі – «червону лінію, через яку керівництво країни не має права переходити». Основні вимоги націоналістів: відмова від торгових відносин з окупованими територіями Донбасу і державою-агресором, припинення «тарифного і цінового геноциду», а також знищення малого та середнього бізнесу, заборона на приватизацію стратегічних підприємств, збереження мораторію на продаж землі сільгосппризначення.

Крім того, націоналісти фактично заявили про плани подальшого об’єднання в єдиний політичний проект.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ