Тиждень, що минає, був багатим на події. Серед багатьох виокремимо кілька.

У Франції новим президентом став Еммануель Макрон, набравши майже дві третини голосів. Повторилась історія з минулого, коли 2002 року Жан-Марі Ле Пен, батько Марін Ле Пен, що опонувала Макрону на останніх президентських перегонах, несподівано вийшов у другий тур, де його розбив Жак Ширак. Тоді, як і тепер, проти «правої загрози» мобілізувались усі ліберали й центристи. Однак Марін Ле Пен цілком може досягти успіху за кілька років – усе-таки майже третина французів її підтримали. Тим більше, що мсьє Макрон прийшов до влади на відверто популістських гаслах, що закликають до позірної стабільності європейського курсу. Що тепер від нього чекати – для багатьох незрозуміло. Але ж «праву загрозу» відсунуто – і французи тішаться, як, утім, і українські єврооптимісти. Так чи інакше, чекаємо новин на дипломатичному полі – бо ж і Нормандський, і Мінський формати критично залежать від ролі, яку зіграє новий французький президент.

Тим часом на Близькому Сході продовжується тимчасове перемир’я. Не варто перебільшувати – подібні експерименти були ще 2012 року, і закінчились вони новою ескалацією та хімічними атаками. Але всі гравці роблять вигляд «великих миротворців». Навіть ісламісти відступили з передмість Дамаска. В той же час, усі угруповання відновлюють сили, готуючись до нової фази конфлікту. Особливо успішно останнім часом усе складається для курдів – їм надходять чималі партії зброї від Вашинґтону. Та й Асада тиснуть – Трамп продовжив санкції ще на рік.

Росія в своєму репертуарі – все «бореться за мир», аж поки не залишиться каменя на камені. То пропозиції про зони деескалації подадуть, то засудять американську воєнщину, яка не визнає легітимного уряду… Насправді Кремлю потрібна сирійська війна – вона збільшує кількість біженців до Європи та блокує побудову газогонів із Перської затоки до Середземного моря. У «Газпрому» своя альтернатива – «Турецький потік». Уже почали роботи біля узбережжя Анапи на Кубані. Чи відмовиться Анкара від економічного зиску задля підтримки слабкої України? Навряд. Хоча це й неблизька перспектива, але за кілька років ситуація транзитна ситуація для України погіршиться, адже чималий обсяг енергоресурсів може піти в обхід нашої держави.

Позитивно те, що Москва мусить продавати все більше і більше палива – бо ціни падають. Навіть  Іран, «великий друг» РФ, заявляє про готовність наростити видобуток до 6 млн барелів на добу, тобто вдвічі порівняно з нинішніми показниками. Ще б пак – своя вигода важливіша, ніж підтримання на плаву північної імперії.

Проблеми кремлівської геополітики яскраво продемонстрував парад до 9 травня у Москві. Не те що майже всі європейські (крім Чехії, Словаччини і Кіпру) – навіть африканські лідери проігнорували захід. Звісно, крім Єгипту, Південної Африки і вічно вірного Зімбабве. Компанію їм склали президенти Венесуели та Куби. Навіть узбеки й білоруси не захотіли устрявати до такого потужного гурту.

На цьому тлі справжньою втіхою для імперської пихи Москви став візит китайського та індійського лідерів Сі Цзіньпіна і Нарендри Моді. Символічний вийшов склад гостей – Росія таки «європейська» держава. Як у старі добрі часи Чінґісхана.

А балтійські держави тим часом готуються остаточно розірвати економічну залежність від Москви – навіть електрику не будуть купувати. Це відбувається на тлі концентрації російських військ біля їхніх кордонів. Ці острахи чітко окреслив міністр оборони США Джеймс Меттіс, розкритикувавши плановане Росією розміщення ракет біля балтійських кордонів. Розуміє потенційні загрози й Румунія – недарма тільки-но завершились багатонаціональні навчання на полігоні Бабадаґ, до чого приєднались і українці. На черзі – літні навчання НАТО у Балтії.

Очевидно, що вплив Росії у світі зменшується, але надто вже повільно. Тому слід бути готовими до поганих сценаріїв і кооперуватися з адекватними сусідами.

Юрій Олійник, експерт недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

БЕЗ КОМЕНТАРІВ