Економіст зауважив, що у меморандумі МВФ немає конкретної вимоги про підвищення пенсійного віку

Експерт «Реанімаційного пакету реформ», економіст Центру економічних рішень Павло Кухта у коментарі Слову і Ділу проаналізував імовірність збільшення пенсійного віку у зв’язку з вимогами МВФ для надання чергового траншу Україні.

Як підкреслив Павло Кухта, конкретної вимоги підвищення пенсійного віку, закріпленої в новому меморандумі з підписами, та офіційного представлення поки немає, тому однозначно робити висновки про те, що це вимога МВФ, зарано.

«Безперечно, пенсійна проблема є, а саме – є проблема поступового погіршення демографії, що створює потенційний тиск на пенсійну систему, яка втрачає платоспроможність, тому що співвідношення між працюючими та тими, хто виходить на пенсію, погіршується», – пояснив фахівець.

За його словами, нині ситуація в Україна починає доходити до межі, коли один працівник починає утримувати дедалі більше пенсіонерів, і це може тривати до нескінченності.

На думку експерта, це довгострокова проблема, яку потрібно вирішувати, але не обов’язково це буде зроблено шляхом підвищення пенсійного віку.

Крім того, як він зауважив, може бути переглянута вимога до стажу, до якого в Україні достатньо ліберальний підхід.

«Наша система характеризується великою кількістю надбавок, доплат, привілеїв. Можна їх переглянути, включно й із раннім виходом на пенсію. Окремо стоїть питання привілейованих професій, тому що незрозуміло, чому саме вони привілейовані порівняно з іншими. Є сенс поставити всіх у рівні умови та забрати привілеї в певних категорій», – пояснив Кухта.

Також він підкреслив, що є можливість переглянути мінімальну пенсію, яку встановив екс-президент Віктор Янукович, як таку, що надається всім і кожному як невід’ємне право, що нелогічно.

«Пенсійна система – це не система соціальної підтримки. Це страхова система, коли людина платить, а через деякий час отримує з неї. Але ж далеко не всі сплачують», – підмітив економіст.

Він запевнив, що занепокоєння у МВФ дійсно має місце, але воно виправдане, оскільки проблема реальна й тікати чи ховати голову в пісок немає сенсу.

Щоправда, за словами експерта, є різні підходи, що дозволяють вирішити проблему в обхід збільшення пенсійного віку.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ