Сумарна вартість фондів, які були запропоновані Україні, але не використані нею, становить близько 27 млн євро

Євросоюз припиняє фінансування проектів з розбудови більше ніж 10 КПП на західному кордоні України, причому частину коштів Київ буде вимушений повернути, а це – близько восьми мільйонів євро. Про це пише Європейська правда з посиланням на офіційне роз’яснення Єврокомісії. Також цю інформацію виданню підтвердили кілька співрозмовників ЄП у структурах ЄС.

Речниця ЄС Майя Косьянчич пояснила, що припиняється здійснення проектів, на виконання яких Євросоюз мав перерахувати 29,2 мільйона євро

«Йдеться про шість проектів із європейським фінансуванням на загальну суму 29,2 мільйона євро, основним бенефіціаром яких була Державна фіскальна служби України. З огляду на затримки з їхньою реалізацією, враховуючи наші оцінки та повідомлення держав-членів ЄС, ми прийшли до висновку, що проекти не могли бути завершені в строк. Ці шість проектів зараз перебувають в процесі закриття, виділені на них та не витрачені гроші мають бути відшкодовані (на рахунки Єврокомісії)», – пояснила вона.

Водночас речниця ЄС зауважила, що  ЄС і надалі готовий підтримувати реформування України.

Інший співрозмовник в Брюсселі пояснив, що всупереч заявам представників українського ДФС, рішення Євросоюзу про припинення цих проектів є остаточним.

«Рішення про закриття цих проектів – остаточне, воно було ретельно зважене і ґрунтується на належній оцінці», – пояснив посадовець.

Також він зауважив, що за час реалізації цих проектів Україна отримала від ЄС третину грантових коштів, виділених на проект – близько 10 мільйонів. Більша частина цих коштів лишилася не використаною.

За попередніми даними, Київ витратив близько 2 млн євро. Відповідно, Україна має відшкодувати ЄС близько 8 млн євро. Таким чином, сумарна вартість фондів, які були запропоновані Україні, але не використані нею, становить близько 27 млн євро.

Проекти, фінансування яких припиняється, були призначені не лише на розбудову прикордонних пунктів. Один з них був спрямований на переоснащення IT-інфраструктури прикордонників на українсько-польському кордоні.

Також кошти ЄС мали піти на переобладнання КПП Рава-Руська, Краківець, Шегині та Ягодин, глибоку реконструкцію КПП в Устілузі (всі перераховані – на кордоні з Польщею). Мали бути реконструйовані чотири КПП на українсько-словацькому кордоні, два КПП на кордоні з Румунією та проведена реконструкція на кордоні з Угорщиною задля інтеграції України в міжнародну транспортну систему, в тому числі на КПП в Лужанці.

Варто зауважити, що зупинка проектів Євросоюзу через неповне використання коштів не є виключним випадком: це відбувається у співпраці з різними державами, в тому числі із членами ЄС. Водночас майже повне невикористання коштів ЄС, а також одночасне припинення цілої низки проектів у одному секторі є справді загрозливим сигналом щодо рівня готовності України ефективно використовувати європейські фонди.