Українська влада запевняє, що тримає руку на пульсі

Попри напружені відносини, Київ та Москва мають відновити переговори та домовитися щодо транзиту газу. Таку вимогу озвучили в Єврокомісії, пише 24 канал.

Як відомо, Україна отримує понад два мільярди доларів на рік за транзит газу. Його умови прописані у контракті між «Нафтогазом» та «Газпромом» від 2009 року. Тоді, одразу ж після підписання документу, в Європі ухвалили так званий Третій енергопакет, і умови формування транзитних тарифів змінилися.

У зв’язку з цим, Київ почав вимагати у «Газпрому» перегляду ціни. Тепер суперечку має вирішити Стокгольмський арбітраж. Україна хоче отримати від Росії компенсацію у 12 мільярдів доларів за період з 2010 по 2015 роки. А ще Київ вимагає збільшити вартість транзиту на 4 мільярди доларів щорічно. Та позитивне рішення суду принесе Україні не лише економічні дивіденди.

«Транзит газу територією України, крім фінансових благ, є дуже важливим стратегічним активом. Багато європейських політиків ведуть переговори з нами і рахуються з Україною, розуміючи, наскільки ми важливі», – підкреслив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Усвідомлюючи це, Росія усіляко намагається підірвати статус України як транзитної держави. Для цього активно намагається втілити проекти в обхід України. Наприклад, Турецький потік дном Чорного моря та Північний потік дном Балтійського. Більше того, недавно російському монополісту підіграли в Єврокомісії. «Газпрому» дозволили значно збільшити використання потужностей німецького газопроводу OPAL, який є сухопутним продовженням «Північного потоку».

Зі свого боку, українська влада запевняє, що тримає руку на пульсі.

«Ми вживаємо всі можливі заходи щодо недопущення будівництва проектів, які несуть суто політичний з однієї сторони, а з іншої сторони – несуть загрозу для національної безпеки», – заявив прем’єр Володимир Гройсман.

Транзитний контракт між Україною та Росією діятиме ще 2,5 роки. Сторони можуть його продовжити, якщо домовляться про це до липня 2019 року. Та ймовірність цього поки що вкрай низька. Україна вже майже 1,5 роки не закуповує блакитне паливо у «Газпрому» та активно шукає операторів для своєї ГТС в Європі.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ