100 років тому проголосили Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки

22 січня у Києві два береги Дніпра з’єднали «живим» ланцюгом, святкуючи День соборності України. Відповідне відео з’явилось у соцмережі Facebook.

Одна Єдина #Соборна Україна! Ювілей! 100 років! Зі святом!

Gepostet von Вадим Васильчук am Montag, 21. Januar 2019

Урочистості також відбудуться у центрі Києва. Як повідомляє прес-служба МВС, там перекрили рух всіх видів транспорту, зокрема і громадського.

Наразі перекриті:

  • вулиця Володимирська(від вул. Великої Житомирської до вул. Іринінської);
  • Володимирський проїзд(від вул. Володимирської до вул. Михайлівської);
  • Михайлівський провулок(від вул. Софійської до вул. Михайлівської);
  • вулиця Софійська(від вул. Володимирської до Михайлівського провулка);
  • вулиця Алли Тарасової(від Володимирського проїзду до Михайлівського провулку);
  • вулиця Мала Житомирська(від Володимирського проїзду до Михайлівського провулку);
  • провулок Рильського(від вул. Стрілецької до вул. Володимирської);
  • вулиця Стрілецька(від вул. Великої Житомирської до вул. Рейтарської);
  • Георгіївський провулок(від вул. Стрілецької до вул. Рейтарської).

Рух цими вулицями буде заборонений до завершення святкових заходів.

Крім цього, з 10.15 до 10.25 перекриють рух на перетині вулиці Грушевського та Петрівської алеї (пам’ятник загиблим під час Революції гідності).

А з 12.00 до 13.30 обмежать рух транспорту під час проходження колони представників громадської організації «Твій шлях» від Майдану Незалежності по вулиці Михайлівській, Хрещатик, площі Європейській та вулиці Хрещатик до перетину вулиці Грушевського та Петрівської алеї.

Як відомо, в Україні 22 січня відзначається День Соборності. Саме цього дня у 1919 році проголошено Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Це свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.

У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». Однак 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено як День Соборності України.

У сучасному українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвічної мрії українців на вільне життя в самостійній соборній незалежній державі.

22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель, в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу.

Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

З того часу в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щорічно.