За останні кілька мільйонів років Сахара кілька разів «зеленіла» і знову перетворювалася на пустелю

Глобальне потепління може викликати дійсно радикальні зміни клімату. У той час як у більшості регіонів світу воно спричиняє посухи і знижує врожайність сільгоспкультур, на околицях Сахари, навпаки, поліпшується ситуація з доступом до води. Уже за 100 років пустеля може «позеленіти» й перетворитися на савану.

Як зазначають кліматалоги з Німеччини для статті в журналі Earth System Dynamics, пустеля Сахара, найбільш безводне і майже мертве місце на Землі після Антарктиди і Арктики, не завжди була вкрита пісками. У порівняно недавньому минулому, приблизно 30-50 тисяч років тому, Сахара була гігантською зеленою рівниною, покритою трав’янистими рослинами і чагарниками. «Зелена» Сахара, як вважають сьогодні антропологи, допомогла нашим предкам залишити Африку і розселитися по всій Землі.

За останні кілька мільйонів років Сахара кілька разів «зеленіла» і перетворювалася знову на пустелю, змінюючи свій вигляд разом з коливаннями клімату Землі, що їх спричиняли як флуктуації в рівні СО2 в атмосфері, так і різні геологічні процеси.

Варто зазначити, що сьогодні клімат змінюється настільки ж швидко, як в ті часи, коли Сахара перетворювалася то на савану, то на пустелю.

Учені створили 30 різних кліматичних моделей. Приблизно третина з них демонструє, що Сахара отримуватиме приблизно на 40-300% більше опадів до 2100 року, причому це підвищення відбудеться майже блискавично – буквально за п’ять років або менше, після переходу кліматичної системи через певний температурний поріг. Внаслідок цього територія Чаду, Ніґеру, Мавританії, Малі та багатьох інших пустельних країн Африки буде вкрита саванами або тропічними лісами і там випадатиме стільки ж опадів, як і в країнах тропічної Африки.

Причиною всіх цих змін стане те, що глобальне потепління змінить характер руху мусонів біля берегів Африки і «зрушить» їх в бік всієї Сахари в цілому. Крім того, зростання температури змусить води Атлантики швидше випаровуватися, що посилить мусони і змусить їх переносити більше вологи в бік континенту. Це, в свою чергу, підвищить різницю в температурах між сушею і океаном, а також змусить вітри рухатися ще швидше і переносити ще більше води на сушу.

Вчені поки не знають, які наслідки матимуть таки зміни в Сахарі. Однак, хоча вони і будуть сприятливими, торкнуться життя понад 100 мільйонів людей, що живуть в Сахілі та в Сахарі, і, як підкреслюють кліматологи, влада цих країн повинна бути готова до подібних різких змін.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ