Половина вироків стосується адміністраторів сепаратистських груп у заборонених «ВКонтакте» і «Однокласниках»

Із початку 2014 року в України ухвалили 36 вироків за статтею про заклики до повалення влади, які були озвучені в публічних постах в соціальних мережах. Як пише DW, з початку 2017 року було відкрито 28 кримінальних справ проти адміністраторів сепаратистських груп за поширення закликів до насильницького розвалу конституційного ладу або захоплення влади.

Журналісти виявили у відкритому реєстрі судових рішень понад 50 вироків за статтею 109 («Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади»).

Із них 36 так чи інакше пов’язані з поширенням відповідних закликів через соціальні мережі.

Половина цих вироків стосується адміністраторів сепаратистських груп у заборонених нещодавно соцмережах «ВКонтакте» і «Однокласники», що діяли у Києві, Черкаській, Житомирській, Закарпатській та інших областях.

Декілька справ стосуються не адміністраторів, а громадян, які робили репости сепаратистських матеріалів на власних сторінках в соцмережах.

«Наявність у обвинувачених від кількох десятків до кількох сотень друзів або передплатників дозволила суду трактувати такі дії як «поширення закликів», – підкреслили журналісти.

Вироки по статті 109 були винесені не тільки за сепаратистську діяльність. Так, у лютому 2016 року суд міста Суми розглядав справу 22-річного студента, який на своїй сторінці «ВКонтакте» під ніком «Богдан Мазепа» зробив репост повідомлення однієї з націоналістичних груп: «Спокійної ночі, не дамо відродитися совку, не дамо толерантній Європі змусити нас прийняти біженців. Повалимо уряд і встановимо ОСОБА_3 на чолі з повстанцями».

Передбачене статтею 109 ККУ покарання за такі заклики – до трьох років позбавлення волі.

У вироках, які виносили українські суди щодо соцмереж, майже усі покарання призначені умовно. Обвинувачені, як правило, укладали угоду зі слідством або визнавали вину в залі суду, тож суд і враховував це як пом’якшувальну обставину і звільняв від покарання з випробувальним терміном від 1 року до 3.

1 КОМЕНТАР

Comments are closed.