Журналіст запевнив, що у справі Фірташа слід серйозно прикласти руку українській прокуратурі

Українського олігарха Дмитра Фірташа у США звинувачують у хабарництві на суму близько 18,5 мільйона доларів при отриманні ліцензії на видобуток титанової руди в Індії. Наскільки Захід може допомогти Україні у боротьбі з корупцією – пояснив в ефірі Радіо Свобода відомий британський журналіст-розслідувач, автор багатьох публікацій про Україну Олівер Буллоу.

Буллоу нагадав, що у зв’язку з корупцією Захід оголосив санкції проти кількох українських громадян.

«Це було дуже позитивно. Але мені дуже шкода, що багато з цих людей вже вилучені зі списку осіб під санкціями. Останнім таким прикладом був Юрій Іванющенко, якого виключили з санкційного списку кілька тижнів тому. Це було прямим результатом бездіяльності української прокуратури. Українські слідчі органи мали розслідувати діяльність цих людей та встановити факти, за які їх треба було притягнути до відповідальності», – підкреслив журналіст

Він запевнив, що якби це було зроблено, ці люди б залишилися у санкційному списку Європейського Союзу.

«Результат цього є трагічний, оскільки українська держава не змогла повернути сотні мільйонів доларів з-за кордону, які вона могла б використати на сьогоднішні нагальні потреби українців. На мою думку, працівники прокуратури, які не змогли цього домогтися, повинні були б понести відповідальність. Вони мають відповісти на запитання, чому вони не змогли вирішити це першочергове завдання. І якщо б в результаті з’ясувалося, що вони діяли свідомо, то їх потрібно було б за це покарати», – наголосив розслідував.

За його словами, переслідувати когось на Заході за злочини, скоєні в Україні, надзвичайно важко, оскільки у цій ситуації важлива співпраця з українськими слідчими органами. Без цієї співпраці неможливо конфіскувати їхнє майно. Бо для цього потрібно довести, що гроші походять зі злочинних джерел, а для цього потрібна участь української сторони.

Журналіст переконаний, що в Україні існують чесні та ефективні українські слідчі існують. Зокрема, Давід Сакваралідзе та Віталій Касько – «обидва дуже важко працювали, щоб довести подібні злочини, поки їх не звільнили з прокуратури. І це також треба було розслідувати, знайти відповідальних та змусити цих людей відповісти, оскільки українці мають право знати, що десятки чи сотні мільйонів доларів, які українська держава не змогла повернути, були втрачені ще й тому, що цьому не сприяла прокуратура».

«Чи ми говоримо про братів Клюєвих в Австрії, чи про Дмитра Фірташа в Британії, Віктора Януковича у Швейцарії, чи Юрія Іванющенка в Монако – це є люди, які протягом тривалого часу були не просто частиною системи, але і обличчям країни. І як змусити західні країни не брати їхні гроші? Думаю, що найпростішим і найдієвішим способом переконання західних країн не торкатися їхніх грошей було б притягнути їх до відповідальності в Україні», – підкреслив Буллоу.

«Якби вони були засуджені злочинці, вони б не змогли закоренитися у західних країнах. Я знову повертаюся до того, що розслідування та суд мають відбуватися в Україні. Ці злочини мають бути доведені в Україні і зупинені в Україні. Бо коли гроші вже вивезені з країни, повернути їх назад практично нереально», – підсумував публіцист.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ