На думку письменниці, саме через байдужість влади Україна втратила Крим і Донбас

Владі варто звернути увагу на українізацію не лише на сході, але й на заході України. Дві третини випускників шкіл на Закарпатті володіють не українською, а угорською мовою. Тож за кілька років цілком може постати питання про відділення регіону, чиї мешканці готові до інтеграції в угорське суспільство будь-якої хвилини. Про це попередила письменниця і громадська діячка Лариса Ніцой в інтерв’ю Gazeta.ua.

Прогноз американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor свідчить, що 2020 року стартує фрагментація Росії, що послабить її позиції. У зв’язку з цим зміститься геополітичний вектор і особливої ваги набудуть Польща, Румунія та Угорщина, міркує письменниця. За її словами, в прогнозі також йдеться, що ці країни захочуть поставити перед Україною питання про повернення їхніх територій, які відійшли до України внаслідок перерозподілу після Другої світової війни.

«Почитавши це, можна, звісно, сказати: маячня. Але давайте про всяк випадок перевіримо, а що ж у нас там з тими територіями, про які говориться в прогнозі. Візьмемо, наприклад, населені пункти, які на Закарпатті межують з Угорщиною. На Закарпатті частина дітей вчиться у школах з угорською мовою навчання. За сьогоднішніми офіційними даними Міністерства освіти, 68 відсотків випускників шкіл з угорською мовою навчання не володіють українською мовою, а це значить, що навчатися далі і опановувати професію в Україні ці діти не зможуть. Приїжджаємо в те саме Берегове і бачимо багато угорських вивісок, культурологічні заходи, які фінансує Угорщина. Нещодавно показали сюжет про ТБ про ремонт доріг на Закарпатті за кошт Угорщини. В одній з газет вийшла стаття про те, як в школах з угорською мовою навчання угорський уряд платить допомогу українським батькам на кожного учня приблизно дві тисячі гривень, і українці надають перевагу цим школам. Подруга нещодавно розповіла, як побувала на Закарпатті і хотіла поселитися в готелі, то українською мовою її уже й не зрозуміли», – зазначає Ніцой.

Зважаючи на таку ситуацію, якщо за кілька років на Закарпатті проведуть референдум, як провели в Криму і на Сході України, то невідомо, яке саме рішення ухвалять місцеві меншини, які уже сьогодні сплять і бачать себе в Угорщині, вважає письменниця.

На її думку, для того, щоби не втратити Закарпаття, Міністерство освіти має стимулювати вчителів української мови їхати в регіон, давати доплату, забезпечувати житлом. У свою чергу, Міністерство культури має проводити культурологічні заходи, вистави, фестивалі, кінопокази, книжкові форуми.

«Кажуть, у деяких селах і містечках два прапори висять – один український, а другий угорський. Населення готове інтегруватися в угорське суспільство в будь-яку хвилину. А що Україна робить для того, щоби посилити там наші позиції?» – ставить риторичне запитання письменниця та резюмує, що саме через байдужість влади Україна втратила Крим і Донецьк із Луганськом.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ